قطار وبگردی، اشتراک لینک

لذت سفر در دنیای مجازی

تلگرام وبگردی

تولدمان مبارک! “قطار” یک ساله شد

دوستان عزیز! هم قطاریهای عزیز، مدتی است که اینجا با هم مینویسیم و میخوانیم. "قطار"ی داریم که هر روز به کمک یکدیگر آن را میرانیم. همدیگر را نقد میکنیم و از یکديگر می آموزیم، و در واقع همه ما به نوعی خبرنگار قطار هستیم، و برای خواننده هایمان می نویسیم...
قطار "ما" حالا یک ساله شده است.

قصد داشتم مطلبی کوتاه و چند خطی به طنز در مورد نویسنده های فعال قطار بنویسم اما بنا به دلایلی که در ادامه ذکر میکنم از این تصمیم منصرف شدم، حالا شاید سال دیگر اگر زنده ماندیم آن ایده را عملی کنم.
دوستان عزیز! هم قطاریهای عزیز، مدتی است که اینجا با هم مینویسیم و میخوانیم. “قطار”ی داریم که هر روز به کمک یکدیگر آن را میرانیم.
یکدیگر را نقد میکنیم و از یکدبگر می آموزیم، و در واقع همه ما به نوعی خبرنگار قطار هستیم، و برای خواننده هایمان می نویسیم…
قطار “ما” حالا یک ساله شده است.
سایت قطار به مدیریت محسن دهقانی با طراحی قالب زیبا (البته آن اوایل قالب اینجا مشکی بود شاید بعضی بچه ها یادشان باشد، که اصلا هم زیبا نبود!) فعالیتش آغاز شد. سایتی که به سبک سایت صبحانه اداره می شود. و به نظر می رسید که بسیار هم جای پیشرفت داشته باشد.
بطور کلی مزیت اینگونه سایتها به روز بودن آنهاست به نحوی که در هر روز حدود 15 تا 20 خبر جدید در آن لینک می شود. و به نظرم در جامعه ی سیاست زدۀ ایران که مردم تمایلی به روزنامه خواندن ندارند وجود اینگونه سایتها که هم جنبۀ خبری و هم جنبۀ تفریحی دارند در بالا بردن سطح آگاهی مردم بسیار مطلوب است، مزیت بزرگ دیگر این است که اینگونه سایتها قابلیت تبدیل شدن به یک اتاق گفتگوی آزاد را دارند، البته اگر فیلترینگ اجازه بدهد!
خوب حالا بهتر است کمی بیشتر از خودمان بگوییم…
شاید یکی از مزایای بزرگ سایت ما نسبت به بقیه سایتهای مشابه این است که اعضا فقط به اطلاع رسانی فکر می کنند و بدون هیچ دغدغه ای(بدون ترس از تنبیه!) برای مخاطبین خود می نویسند و مخاطبین را به سمت هدف و فکر خود سوق می دهند(بدون انگیزه ای برای گرفتن پاداش!). و البته مزیت دیگر فیلتر نبودن آن است که امیدوارم با درایت نویسنده ها این امر ادامه یابد البته که با توجه به قوانین سایت هیچ دلیل منطقی برای فیلتر شدن “قطار” وجود ندارد و نخواهد داشت.
بهتر است اندکی از مشکلات و معایب هم بگویم تا نگویند به خودشیفتگی مبتلا شده ایم!
پیدا کردن مطلب خوب و مفید و دارای ارزش خبری با توجه به فیلترینگ وحشتناک در اینترنت، یکی از کارهای دشواری است که باید انجام گیرد. و شاید مشکل دیگر پیدا کردن اعضا است. آن هم پیدا کردن اعضایی که از نوشتن هدف داشته باشند و برایشان مهم باشد که چه چیزی پست می کنند.
و اما از معایب سایت ما این است که اعضای سایت هیچگونه تمایلی برای گفتگو و بحث با یکدیگر بر سر مسائل مختلف ندارند که شاید این هم از دست‌پختهای “بالاترین” باشد که به همه عادت داده بدون پاداش حرف نزنند!
به هر حال نتیجه این شده که من بعد از حدود یک سال فعالیت در سایت برای نوشتن چند جمله حتی درباره ی اعضای قدیمی و فعال با مشکل مواجه شدم.
و اما مشکل و عیب دیگری که برای اینگونه سایتها همواره به صورت بالقوه وجود دارد مسئله پست لینکهای بی محتوا است. که این مسئله هم به همت ما مربوط می شود، خوشبختانه اینجا به کسی برای ارسال مطالب پربیننده هدیه ای اهدا نمی شود!
پس ما این امتیاز را داریم که محتاج کلیک خوردن لینکهایمان نیستیم. میتوانیم خواننده هایمان را خودمان هدایت کنیم، در جهت “هدف” و عقیده امان. نه اینکه اجازه دهیم مخاطبان ما را هدایت کنند!
و در پایان باید بگویم همانطور که اشاره شد اگر قطار را یک سایت خبری در نظر بگیریم ما هم به نوعی میشویم خبرنگارهای سایت با این مزیت که کسی نسبت به دیگری برتری ندارد! (همین است دیگر) بنابراین همه باید مواظب باشیم اینجا شبیه روزنامه های زرد نشود. و در این راه نباید از تذکر دادن به یکدیگر هراسی داشته باشیم…
در نهایت آرزو میکنم فیلترینگ و سانسور از ما دور باشد. میدانم که آرزویم تناقض جدی داشت، اما خوب چه می شود کرد؟ از قدیم گفته اند آرزو که عیب نیست آن هم بر جوانان!

توضیح: قرار بود این مطلب را برای روز تولد یک سالگی “قطار” (اردیبهشت ماه) روی سایت بگذارم که به علت تنبلی آقای دهقانی با تاخیر چندین روزه مواجه شدیم. (توضیح اینکه مطلب را یک ماه پیش نوشتم و برای مطالعه به آقای دهقانی ایمیل زدم امروز پاسخ آمد که سینا مطلب را بگذار روی سایت! البته میدانم که سرش شلوغ است این روزها)

توضيحات مدير سايت:
با تشکر از دوست خوبم، سينا که زحمت اين مطلب رو کشيدند.
در همين جا از دوستانی که در اداره و مديريت اين سايت به من کمک کردند (benetton, medadsiyah, tanhaaa) کمال تشکر را دارم.
همچنين از اعضای فعال قطار، دوستان خوبم
(daily, xerror,ardeshir, intersoft, takshir, A_ghatar, marmar, arjang, shalileh, karagah, alim, goleyas, amir57, naghed, amows )، خيلی خيلی ممنونم.
ضمن تشکر از برخی دوستان که قبلا از نويسندگان فعال بوده اند ولی چندوقتی است فعاليت کمتری را دارند
(JAVAN,tavana,reza-p,sikas, suzanban,ehsan_ajorlo,arash, riverland,pad, chemical_eng, a.khalili, pegasus, younes, photohamrah)، خوشحال می‌شويم که بازهم آنها ما را در اداره و بروز رسانی سايت یاری دهند. از بقیه نويسندگانی که در اينجا آی‌دی آنها ذکر نگردیده هم ممنونم.

در پايان هم از همه خوانندگان، نويسندگان و دوستداران قطار، خواهشمندم نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود را بنويسند و تيم مديريتی سايت را در جهت بهبود و پيشرفت قطار کمک کنند.

با تشکر
محسن دهقانی


دیگر هیچ لینک مهم و جالبی را روی وب از دست ندهید!

به جمع ۰ ۰ ۰ ۰ ۱ مشترک وبگردی ما بپیوندید:

مهم: برای فعال شدن عضویت، به ایمیل خود رفته و روی لینک فعال سازی کلیک کنید.
هر زمان که بخواهید، می توانید اشتراک خود را لغـو کنید.

۱۱ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. واحد می‌گه:

  با با کارت درسته قرمزها هميشه حرف اول رامی زنند
  فقط اگر هر چه به روز تر باشه خبرها چرا بازتاب فقط قطار

 2. ويستا می‌گه:

  با قطار بودن يعني به روز بودن
  مرسي از همتون

 3. جواد می‌گه:

  با تشکر از شما که معلومه خیلی زحمت میکشین
  فقط نزارین اینجا یکنواخت بشه سعی کنید زودتر به روز شین

 4. benetton می‌گه:

  خب منم تبریک میگم که بچه ی آقای دهقانی یک ساله شده:D البته من نمیدونم چرا فکر میکنم اینجا از یک سال بزرگتره!! (بعد هم سینا جان قالب سیاه قبلی به نظر من خیلی هم بد نبوداا..حداقل من یکی دوسش داشتم)
  بعد اینکه تشکر ویژه میکنم از مدیر سایت که اخیرا اجازه همکاری در مدیریت اینجا رو بهم دادن.
  بعد هم یه نظر خیلی شخصی تر اینکه من به تنها چیزی که فکر نمیکنم اینه که خبرام بیشترین کلیک رو به قول شما بخوره چون این خبر مال من نیست,مال یه سایت/وبلاگ دیگه ایِ و خوب و بدش هم به پای خودشونه.(من فقط لینکی رو میذارم اینجا که به نظر خودم جالب باشه)
  حالا باز اگه مطلبی در مورد سایت یادم بیاد میام اینجا مینویسم که نگی کسی تمایل به گفتگو نداره؛)

 5. roozbeh می‌گه:

  اقا سلام
  چرا از ما به عنوان تنها شرکتی که تبلیغات در سایت شما داریم تشکر نکردین.دل مارو که شکستین وای به بقیه

 6. shabib می‌گه:

  من هم وقتی این سایت رو دیدم به نظرم آمد که سالهاست فعاله
  برا همین جزئ اولین ادرسهایی هست که در بدو ورودم به وب وارد میکنم
  خوبیه این سایت اینه که کسی نمیدونه خط مش این سایت چیه و این لازمه یه سایت پر طرفداره
  امید وارم با هدف کارها پیگیری بشه

 7. درود بر تمامی عزیزان “هم قطاری”.
  من هم تولد قطار را به تمامی دوستان وبخصوص آنهایی که درمدیریت این سایت همکاری کرده اند تبریک میگویم.
  به امید صد سالگی قطار.

 8. محمد می‌گه:

  تبریک میگم انشااله 100 ساله بشه

 9. Pejwaak می‌گه:

  Salam….You guys are doing an excellent job. This is such an amazing Website.

 10. lucifer می‌گه:

  مبارک مبارک تولدت مبارک………………..

 11. فرهاد می‌گه:

  جامعه کنونی نیازمندشفاف سازی اطلاعات ودوری ازسانسور و خودسانسوری است مثل اول انقلاب.با تشکر

به جمع هزاران مشترک ایمیلی قطار بپیوندید

* فراموش نکنید! پس از عضویت، ایمیل فعال‌سازی را تایید کنید.

* هر زمان که بخواهید، می توانید اشتراک خود را لغـو کنید.