سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

گرانی بازار تعمیرکاران لوازم خانگی را داغ کرد

tesla teslapress24.com ۱۰ مهر ۹۹ دیدگاه ۲۱

لوازم خانگی

گرانی‌های اخیر لوازم خانگی و خدمات پس از فروش ضعیف، باعث افزایش مراجعات مردم برای تعمیر لوازم خانگی شده است. آمارها نشان می‌دهد‌ میزان مراجعات مردم برای تعمیر لوازم خانگی تا ۹۰ درصد افزایش داشته است.

تصلا– دبیر انجمن صنفی توزیع‌کنندگان لوازم‌ خانگی تهران می‌گوید: رشد قیمت‌ها سبب شد در بازار شاهد افزایش حدود ۹۰ درصدی مراجعات افراد برای تعمیر لوازم خانگی به جای تعویض باشیم.

اکبر پازوکی معتقد است در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت‌ها کالاهای موجود در بازار مشتری ندارند و خریداران این روزهای بازار اکثریت افرادی هستند که برای خرید جهیزیه اقدام به خرید کرده‌اند.

تعمیر لوازم خانگی با گارانتی و خدمات پس از فروش ضعیف

تعمیر کار لوازم خانگی

گارانتی ها و خدمات پس از فروش ضعیف معضل دیگر بازار لوازم خانگی و الکترونیک در ایران است. خدمات پس از فروش ضعیف اغلب برندها و تولیدکننده‌ها، میزان مراجعات مردم به تعمیرکننده‌های متفرقه را بیشتر کرده است و باعث شکل‌گیری سوء استفاده در این بازار شده است.

یک تعمیرکار لوازم خانگی در این زمینه می‌گوید: بعد از گرانی‌های اخیر لوازم خانگی تعمیرات لوازم خانگی چندین برابر شده است و مشتری اصرار دارد با کمترین هزینه وسیله موجود را تعمیر و قابل استفاده کند.

وی ادامه می‌دهد: گارانتی‌های لوازم خانگی اغلب بی‌استفاده و بدون کاربرد برای مشتری است؛ چرا که برای کوچک‌ترین مشکل و خرابی هزینه بالا از خریدار به بهانه‌های مختلف اخذ می‌شود و مشتری ترجیح می‌دهد تعمیرات لوازم خانگی را با هزینه کمتر را جست و جو کند.

بازار داغ تعمیر لوازم خانگی با تعمیرکاران غیرمجاز

افزایش مراجعه مردم برای تعمیر لوازم خانگی باعث سوء‌استفاده در این بازار و افزایش تعمیرکاران غیرمجازی شده که بدون داشتن مجوز و تخصص لازم اقدام به فعالیت کرده‌اند.

این تعمیرکاران غیرمجاز اغلب با تعویض بی‌جا و یا استفاده از قطعات بی‌کیفیت باعث افزاش هزینه‌ها و نارضایتی مشتریان می‌شوند.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران لوازم خانگی کرج می‌گوید: گرانی ارز و لوازم خانگی باعث شد دلالان در صنف تعمیرکاران لوازم خانگی از این موضوع سوءاستفاده کنند.

قربانعلی کریمی افزود: با توجه به اوضاع بازار با مشکلات عدیده‌ای از جمله مشکل گرانی قطعات و مدیریت نشدن فروش قطعات روبرو شده‌ایم که این موضوع هم برای شهروندان و هم برای خودمان مشکل‌ساز شده است.

وی با اشاره به افزایش تعمیرکاران غیرمجاز افزود: وجود تعمیرکارانی که به طور غیرقانونی اقدام به تعمیر لوازم خانگی می‌کنند، باعث شده واحدهای تعمیراتی وسایل خانگی آسیب‌های زیادی ببینند.

کیفیت پایین و کمبود قطعات تولیدات داخلی

کیفیت پایین قطعات لوازم خانگی و قطعات تعویضی مشکل دیگری است که این روزها مصرف‌کننده کالاهای داخلی با آن رو به رو است.

با وجود اینکه تولید داخلی طی ماه‌های گذشته افزایش داشته است اما مصرف‌کننده به دلیل پایین آمدن قدرت خرید نسبت به قیمت‌ها و همچنین نگرانی از کیفیت تولیدات داخلی اقدام به خرید به جز در موارد ضروری نکرده است.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران لوازم خانگی کرج در این زمینه می‌گوید: قطعات در بازار موجود است اما در این میان دلالان از نظر قیمتی روی آن مانور می‌دهند و قیمت‌ها را بالا و پائین می‌کنند تا مردم به این نتیجه برسند قطعات کم شده در حالی که قطعات در بازار موجود است.

کریمی افزود: متاسفانه به دلیل وضعیت موجود در بازار قطعات ایرانی به سختی موجود است، در حالی که قطعات خارجی خیلی بهتر در بازار یافت می‌شود.

رشد قیمت سرسام‌آور لوازم خانگی داخلی و خارجی

با ممنوعیت واردات لوازم خانگی، لوازم خانگی داخلی رشد قیمتی فراتر از قدرت خرید مصرف‌کننده تجربه کرد.

گزارش‌های میدانی از بازار لوازم خانگی حاکی از افزایش ۳۰ تا ۵۵ درصدی قیمت‌ها در این بازار در خوشبینانه‌ترین حالت است.

این افزایش قیمت برای لوازم خانگی برندهای خارجی که اغلب به صورت قاچاق در بازار هستند، بیش از ۱۰۰درصد و در مواردی تا ۲۰۰ درصد بوده است.

مطابق آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت در سه ماهه نخست امسال شرکت‌های داخلی ۲۱۰ هزار و ۲۰۰ دستگاه تلویزیون تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۴۹.۴ درصدی داشته است.

همچنین تولید یخچال و فریزر با رشد ۷.۹ درصدی به ۳۲۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه و ماشین لباسشویی با رشد ۱۱۵.۱ درصدی به ۲۰۷ هزار و ۴۰۰ دستگاه رسید. با این وجود این افزایش تولید منجر به کاهش قیمت‌ها در این بازار نشده است.

مشکلات تولید و صنعت نیمه‌جان لوازم خانگی

کمبود مواد اولیه تولید، گرانی نرخ ارز و کمبود نقدینگی واحدهای تولید لوازم خانگی را در وضعیت قرمز قرار داده است و بسیاری از تولیدکنندگان نسبت به تعطیلی خطوط تولید هشدار داده‌اند.

در این شرایط باید نقدینگی مورد نیاز به خطوط تولید تزریق شود تا با تولید انبوه قیمت لوازم خانگی داخلی کاهش پیدا کند. در غیر این صورت روز به روز قیمت تولیدات لوازم خانگی افزایش پیدا می‌کند و رکود در این بازار تشدید می‌شود.

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
×

صبر کن! این مطالب رو هم ببین:

و از اینجا وبگردی کن