سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

بیداد قیمت لوازم خانگی و خواب سنگین مسئولان صمت

tesla teslapress24.com ۱۵ مهر ۹۹ دیدگاه ۱۱۳

رانت در تامین مواد اولیه از بورس کالا صنعت لوازم خانگی را زمین‌گیر کرده است.
گرانی لوازم خانگی با ضعف سیاستگذاری وزارت صمت

تصلا– در دو سال اخیر وضعیت بازار لوازم خانگی در ایران بسیار بحرانی شده. و عدم تعادل عرضه و تقاضا باعث گرانی لوازم خانگی و محصولات شده است. در این شرایط واردات لوازم خانگی متوقف شد. و تولیدکننده ها وضعیت کشور را برای جبران تقاضای بازار از طریق تولید را نامساعد می دانند.

برای آگاهی از دلایل بروز مشکل تولید و گرانی لوازم خانگی با عباس هاشمی. دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی گفتگو کردیم. او معتقد است با وجود اینکه وزارت صنعت. معدن و تجارت چند سالی است که روی عرضه ورق مورد نیاز تولید کننده ها در بورس تاکید دارد. اما این هدف محقق نشده. و این نشانه ضعف نظارتی وزارت صنعت برای حمایت از تولید داخل است.

گرانی لوازم خانگی ناشی از نرخ ارز مواد اولیه

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در گفتگو با پایگاه خبری تصلا با اشاره به اینکه ۷۰ درصد لوازم خانگی بومی سازی شده‌اند. گفت: حدود ۳۰ درصد مواد اولیه لوازم خانگی وارداتی هستند.که تحت تاثیر نرخ ارز است. حال با توجه به اینکه هم اکنون نرخ ارز افزایش زیادی داشته. قیمت تمام شده لوازم خانگی بالا رفته است.

عباس هاشمی با بیان اینکه ورق فولادی، آلومینیومی، مسی و … در بازار داخلی با قیمت های جهانی عرضه می شوند. افزود: در حال حاضر قیمت مواد اولیه لوازم خانگی براساس چند نرخ تعیین می‌شود. که شامل نرخ روز دلار به علاوه نرخ ال ان بی و قیمت حاشیه رقابت در بورس کالاست. و از طرف دیگر در بخش فولاد عرضه‌ها کمتر از تقاضای داخلی است. در حالی که طبق مصوبات شرکت‌های داخلی ابتدا باید نیاز داخلی را از طریق بورس تامین کنند و بعد از آن مازاد را صادر کنند.

رقابت ناسالم در بورس

او با بیان اینکه هم اکنون رقابت ناسالمی در بورس وجود دارد، تصریح کرد.: در شرایط کنونی بخش کوچکی از نیاز لوازم خانگی در بورس تامین می شود. و بخش عمده آن در بازار آزاد تهیه می‌شود. این اتفاقات در شرایطی رخ داده که از سه ساله پیش وزارت صنعت. و ستاد تنظیم بازار روی کف عرضه شمش فولادی در بورس بحث داشته‌اند. اما نتوانسته نظارت محکمی برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا داشته باشند. و این نشان می‌دهد که آزمودن آزموده خطاست. و هنوز وزارت صنعت نتوانسته به عنوان متولی نقش نظارتی و سیاست‌گذاری درستی داشته باشد.

آشفتگی بازار فولاد و گرانی لوازم خانگی

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه اگر بخواهیم بدون ابزارهای نظارتی قوی اصرار بر تنظیم بازار داشته باشیم. نتیجه‌ای درستی نخواهد داشت. گفت: امروز بازار فولاد کشور آشفتگی زیادی دارد و همین روند باعث شده در حال حاضر زنجیره ارزش در فولاد دچار نقص شود. و از سنگ آهن تا ورق گرم، سرد و … مشکل تامین مواد اولیه و قیمت‌گذاری دارند.

هاشمی درباره دلایل بروز مشکلات قیمتی در زنجیره فولاد. اظهار کرد: زمانی که فولاد مبارکه همه فرایندهای زنجیره ارزش فولاد را دارد و مواد اولیه مورد نیاز خود را خودش تامین می‌کند. در این شرایط اگر تولیدکننده‌ای وارد تولید حلقه‌های میانی شود با چالش تامین مواد اولیه مواجه می‌شود. برای نمونه دو شرکت نورد فولاد اهواز و گیلان. ورق هاترولد تولید می‌کنند و با مشکل تامین مواد اولیه مواجه هستند. تا ورق گرم برای لوله پروفیل و … تولید کنند اما شمش فولاد به صورت خام عرضه می‌شود. و این سوءمدیریت در عرضه شمش باعث بروز تبعاتی در صنایع پایین‌دستی همچون لوازم خانگی، قطعه‌سازی و … شده است.

برای ادامه مطلب لطفا اینجا کلید کنید.

تصلا (تصویر صنعت لوازم الکترونیک)
https://teslapress24.com

.

ترفند تبلیغاتی نورچشمی‌ها در بازار لوازم خانگی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از