سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

به نقل از خبرگذاری شایا نیوز: در سال ۱۴۰۱ کدام کابل را بخریم؟

dell ghatar.com ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ دیدگاه ۲۰

اگر توجه کرده باشید در طول روز همه ما از وسایل الکتریکی و الکترونیکی زیادی استفاده می‌کنیم و بسیاری از کارهایمان به‌سرعت انجام می‌شوند. در حقیقت وجود این وسایل برقی به راحتی کار ما کمک شایانی می‌کند و هر کدام از آن‌ها به نوبه خودشان قطعات ریز و درشتی دارند.

خرید کابل 1401

اصلی‌ترین قطعه‌ای که در هر وسیله برقی استفاده شده یا بهتر است بگوییم اصلی‌ترین قطعه مشترک تمام وسایل برقی سیم و کابل‌ها هستند؛ که دستگاه  در صورت عدم وجود آن‌ها دستگاه کار نخواهد کرد و مطلقا به وسیله‌ای بی‌ مصرف تبدیل می‌شود.

در واقع تنها کاربرد سیم و کابل‌ها منحصر به لوازم برقی نیست بلکه در طول روز برای انجام کاربردهای مختلف از سیم و کابل‌های مختلفی استفاده می‌شود که تماما نیاز بشر به سیم و کابل‌ها را نمایش می‌دهد. همین مسئله منجر شده است که در زمینه تولید انواع سیم و کابل، شرکت‌های زیادی فعالیت کنند از جمله این شرکت‌ها سیم و کابل کسری، خراسان افشار نژاد، زاگرس و… هستند.

از آن جایی که یکی از پرکاربردترین تجهیزات برقی است بهتر است که در انتخاب آن حساسیت بالایی را صرف کنید تا از کیفیت و مرغوبیت محصول مطمئن شوید. در حقیقت کوچک‌ترین اشتباه آخرین اشتباه می‌شود یعنی انتخاب نادرست می‌تواند خسارت‌های زیادی اعم از مالی و جانی به افراد وارد کند.

اما سوال این است که در سال ۱۴۰۱ کدام کابل را بخریم؟ برای پاسخ به این سوال لازم است که انواع سیم و کابل‌ها (انواع کابل آلومینیوم و مسی) را بشناسید و در رابطه با کاربرد آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید.

کاربرد انواع سیم و کابل‌ها

سیم و کابل‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها برای کاربردهای مخصوصی استفاده می‌شوند برای مثال:

کاربرد سیم مفتولی: این سیم‌ها با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند، کاربردهای زیادی دارند برای مثال در سیم کشی ساختمان‌ها، در نرده و توری، قفسه بندی، مهندسی عمومی، جوشکاری، مجسمه سازی، حرارت درمانی، ابزارها، طناب، بلبرینگ، تجهیزات خانگی و اداری و… کاربرد دارد.

کاربرد سیم افشان: اساسا این مدل سیم‌ها با توجه به این که عایق‌بندی شده‌اند و معمولا انعطاف‌پذیری بیشتری دارند گزینه بسیار مناسبی برای محیط‌های داخلی هستند برای مثال در سیم‌های بلندگو، روی تخته‌های مدار، دستگاه‌های الکترونیکی و… کاربرد دارند.

کاربرد انواع سیم و کابل

کابل آلومینیوم: این کابل‌ها به دو صورت هوایی و زمینی ساخته می‌شود که با توجه به ویژگی‌های مختلفی که دارند، برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شوند. اساسا با استفاده از کابل آلومینیوم هوایی جریان برق را به‌صورت هوایی انتقال می‌دهند و اما با کابل آلومینیوم زمینی جریان برق را از زیر زمین انتقال می‌دهند.

کاربرد سیم ارت: با استفاده از این سیم میزان جریان نشتی به وسایل و افراد منتقل نمی‌شود بلکه به زمین منتقل می‌شود؛ در این صورت جان و مال افراد حفظ می‌شود.

کاربرد سیم نایلونی: این سیم‌ها از استحکام بالایی برخوردار است و معمولا برای کاربردهای خاص گزینه مناسبی است؛ در حالت کلی می‌توان گفت که یک سیم همه کاره است. این سیم اغلب برای سیستم‌های قرقره یا وینچ کاربرد دارد چرا که در برابر جذب ضربه و سایش مقاومت بالایی دارد.

کاربرد سیم‌های لاکی: این سیم مجهز به یک عایق بسیار نازک است که معمولا برای ساخت موتورها، ترانسفورماتورها، سلف‌ها، هارد دیسک، بلندگوها و… استفاده می‌شود.

کابل آلومینیوم

یکی از پرکاربردترین کابل‌ها در سال ۱۴۰۱ کابل آلومینیوم است لذا برای انجام کارهای مختلف و زیادی از آن استفاده می‌شود و در عین حال گزینه بسیار مقرون به صرفه‌ای است. کابل‌های آلومینیومی یکی از رایج‌ترین کابل‌های ساخته شده هستند که برای انتقال جریان برق به‌صورت هوایی و زمینی استفاده می‌شوند.

گفتنی است هزینه‌ای که برای کابل‌هایی آلومینیومی صرف می‌شود خیلی کمتر از کابل‌های مسی است لذا فلز مس با افزایش قیمت روبه‌رو شد و بهترین فلزی که می‌توانست جایگزین آن شود فلز آلومینیوم است.

به هر اندازه‌ای که مقاومت الکتریکی کابل‌‌ها کمتر باشد گزینه مناسب‌تری برای استفاده خواهند بود؛ اما بهتر است بدانید که مقاومت کابل‌های آلومینیومی از کابل‌های مسی بیشتر است و در عین حال هدایت الکتریکی آن کمتر است.

در حالت کلی کابل‌های مسی و آلومینیومی عملکردی مشابه یکدیگر دارند یعنی هر دو در خطوط توزیع و انتقال جریان برق مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما مزیت‌هایی که در کابل‌های آلومینیومی وجود دارد وزن بسیار سبک و قیمت ارزان آن نسبت به کابل‌های مسی است.

با توجه به افزایش قیمت کابل‌های مسی بیشتر مردم برای کاربردهای مختلف از کابل‌های آلومینیومی استفاده می‌کنند به همین دلیل یکی از پرکاربردترین کابل‌های موجود در بازار است.

مزیت کابل آلومینیوم

ویژگی‌ها و مزیت‌های بارز کابل آلومینیوم

اساسا فلز استفاده شده برای هادی این کابل از جنس آلومینیوم است که هدایت کمتری نسبت به فلز مس دارد و مقاومت بیشتری از خود به نمایش می‌گذارد. در واقع استفاده از این کابل‌ بسیار مقرون به صرفه است به همین دلیل طیف وسیعی از نیازهای کوچک و بزرگ را تامین می‌کند. نگهداری این کابل‌ها معمولا بسیار آسان است که برای مصرف کننده مزیتی بسیار بزرگ است.

از آن جایی که نیازی به تعمیر و نگهداری ندارد، کیفیت آن به‌سرعت از بین نمی‌رود و معمولا ساییده نمی‌شود. قدرت کابل‌های آلومینیومی بسیار زیاد است به همین دلیل در برابر فشار و وزن‌های اضافی می‌توانید به آن‌ها اعتماد کند.

این کابل‌ها وزنی سبک دارند به همین دلیل کار کردن با آن‌ها یا نصب و راه‌اندازی آن‌ها بسیار راحت‌تر است. با توجه به تمام این مزیت‌ها، کابل آلومینیوم لیاقت محبوبیت بالا را دارد و می‌توان برای مصارف صنعتی و مصارف ریز و درشت از آن بهره برد و در نهایت کاهش هزینه‌ها را به دنبال خواهد داشت.

خرید کابل آلومینیوم

همان کونه که قبل‌تر اشاره کردیم با توجه به ویژگی‌های این کابل یکی از پرکاربردترین کابل‌های استفاده شده در سال ۱۴۰۱ خواهد بود؛ بنابراین بهتر است که در هنگام خرید آن تمام قواعد و اصول را رعایت کرد تا در آینده به مشکلی بر نخورید.

کابل آلومینیوم تسلا به عنوان مناسب‌ترین جایگزین کابل‌های مسی در صنایع تولید و توزیع برق استفاده می‌شود.

کابل‌ آلومینیوم دو نوع دارد. نوع اول مدل کابل زمینی و نوع دوم کابل خود نگهدار که در بازار به فروش می‌رسند. این کابل‌های آلومینیومی برای توزیع برق در ساختمان‌های مسکونی، توزیع برق محلی، سیم کشی برق‌ها و خطوط انتقال نیرو استفاده می‌شوند. سیم یا کابل آلومینیومی به نسبت سیم و کابل‌های مسی از مقاومت زیادی برخوردار هستند. از مزایای این نوع کابل نسبت به کابل مسی می‌توان به این مورد اشاره کرد که خطر سرقت کابل‌های آلومینیومی به نسبت کابل‌های مسی بسیار کمتر بوده است.

فروشگاه سیم و کابل تسلا یکی از معتبرترین مراکز فروش انواع کابل آلومینیوم است که تمام محصولات خود را با کیفیتی بالا و قیمتی رقابتی به مشتریان ارائه می‌دهد، بنابراین با اطمینان خاطر محصولات مورد نیاز خود را از این فروشگاه تهیه و خریداری کنید. می‌توانید در صورت داشتن نظر و پیشنهاد می‌توانید آن را برای سیم و کابل تسلا کامنت کنید.

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با شماره ۰۲۱۳۶۶۱۱۹۴۹ تماس حاصل بگیرید.

رپورتاژ آگهی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از