سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

آیا جراحی تنها راه درمان شقاق یا فیشر مقعدی است؟

dell ghatar.com ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ یک دیدگاه ۵۹

تجربه علائم آزاردهنده‌ای مثل درد، سوزش و خارش مقعدی برای هر فردی ناخوشایند است و تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی می‌گذارد. بسیاری از بیمارانی که چنین علائمی را تجربه می‌کنند، از مراجعه به پزشک و عنوان کردن آن خجالت می‌کشند. در حالی که هر چقدر زودتر برای شناسایی علت و درمان عارضه‌ای که منجر به چنین علائمی شده اقدام کنید، کار شما آسان تر است.

عمل جراحی شقاق

یکی از بیماری‌های شایع ناحیه مقعد که افراد زیادی به آن مبتلا می‌شوند، بیماری شقاق یا فیشر مقعدی است. این بیماری دردناک علائمی ایجاد می‌کند که معمولا تحمل آن برای افراد مشکل است و اگر به موقع درمان نشود، نیاز به عمل جراحی خواهد داشت. در ادامه بیماری شقاق، علائم نوع حاد و مزمن و روش‌های عمل جراحی این عارضه آشنا می‌شوید:

بیماری شقاق یا فیشر

کانال مقعد یک لوله کوتاه است که توسط ماهیچه و عضلات اسفنکتر در انتهای رکتوم احاطه شده است. رکتوم بخش پایینی روده بزرگ است. شقاق مقعدی به معنی ایجاد ترک ها یا اختلالات دردناک روی سطح پوست یا پوشش اطراف مقعد است و به عنوان یک بیماری نشیمنگاهی شایع شناخته می‌شود.

بیماری شقاق یا زخم مقعد می تواند ناشی از کشش بیش از اندازه در کانال مقعد باشد و معمولاً به دلیل حرکات سخت و خشک روده (یبوست مزمن)  یا حرکات شل و مکرر روده (اسهال) ایجاد می‌شود. این عارضه اغلب با سایر بیماری های مقعدی مانند هموروئید اشتباه گرفته می شود.

بیماری فیشر

انواع شقاق

با توجه به عمق و اندازه زخمی که در پوشش مخاطی مقعد ایجاد شده، نوع شقاق مشخص می‌شود. اگر زخم سطحی و کوچک باشه شقاق از نوع حاد است که ممکن است بصورت خود به خود یا با مصرف برخی داروها مثل پماد برطرف شود. اما در صورتی که زخم فیشر عمیق باشد و بیشتر از ۶ هفته از شروع این عارضه گذشته باشد، شما به شقاق مزمن دچار شده اید که علائم آن شدید است و نها راه درمان قطعی آن روش‌های جراحی و لیزر فیشر می‌باشد.

چگونه بفهمیم دچار شقاق شدیم؟

فیشر یک بیماری شایع است که همه گروه های سنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما در جوانان شایع تر است. مردان و زنان به یک اندازه دچار این بیماری می‌شوند.

علائم اولیه شامل درد مقعدی در حین یا بعد از دفع مدفوع و عبور خون قرمز روشن از مقعد است. درد اغلب شدید است و ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت پس از دفع مدفوع ادامه یابد. خونریزی از شقاق مقعدی معمولاً کم است و هرگونه از دست دادن قابل توجه خون تازه ممکن است از منبع دیگری مانند بواسیر باشد، زیرا این دو بیماری معمولاً با هم وجود دارند. احساس خارش و سوزش هم می‌تواند با شقاق مقعدی همراه باشد. علائم ناشی از شقاق باعث ناراحتی قابل توجه و کاهش کیفیت زندگی می شود.

گاهی زخم فیشر یا تگ پوستی حاصل از آن توسط خود بیمار قابل مشاهده است و حتی ممکن است فرد مبتلا شاهد خروج ترشحات چرکی از زخم هم باشد.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK6878/

نحوه تشخیص و معاینه

بعد از مراجعه به پزشک، سوالاتی در مورد سوابق و علائمی که فرد اخیرا تجربه کرده پرسیده می‌شود و بعد از گرفتن شرح حال از بیمار، پزشک به سراغ معاینه بالینی می‌رود. بیمار باید به حالت سجده یا به پهلو روی تخت قرار میگیرد و معمولا با یک معاینه ساده زخم مقعدی قابل تشخیص است.

اما در صورتی که زخم داخل مقعد باشد و پزشک به نتواند آن را مشاهده کند یا به دلایلی که باعث ایجاد این زخم شده اند مشکوک شود، ممکن است آزمایشات زیر تجویز شود:

 
آنوسکوپی: مشاهده راست روده و مقعد با استفاده از یک لوله کوتاه و باریک برای معاینه واضح این ناحیه.

کولونوسکوپی: در این روش از یک لوله باریک که سر آن یک دوربین است برای معاینه دیجیتال روده بزرگ و بررسی سایر بیماری‌های روده استفاده می شود.

سیگموئیدوسکوپی: بررسی قسمت انتهایی روده بزرگ برای معاینه سایر بیماری‌های مقعدی با استفاده از یک لوله باریک و کاملا انعطاف پذیر.

درمان شقاق فقط با جراحی ممکن است؟

انتخاب روش درمان دارویی یا عمل جراحی شقاق، به عهده پزشک است. بعد از اینکه شرایط بیماری شما بطور کامل توسط پزشک بررسی شد، بهترین روش برای درمان قطعی بیماری شما تجویز می‌شود. بسیاری از بیماران تمایل دارند که بدون جراحی و با استفاده از دارو و روش‌های خانگی بیماری خود را درمان کنند. اما روش‌های دارویی معمولا به عنوان درمان قطعی شقاق شناخته نمی‌شوند و بطور موقت علائم این بیماری را کاهش می‌دهند.

در ادامه این مطلب با روش‌های مختلف عمل جراحی شقاق یا فیشر آشنا می‌شوید:

اسفنکتروتومی

در جراحی اسفنکتروتومی شقاق، یک شکاف روی عضله اسفنکتر مقعد ایجاد می‌شود که با ریسک بروز عوارض بعد از عمل مثل بی اختیاری همراه است. با ایجاد این برش، فشار و اسپاسم مقعد کاهش می یابد و این امر به بهبود شقاق کمک می‌کند. روش اسفنکتروتومی با دو روش باز و بسته انجام می‌شود.

فیشرکتومی

این روش جراحی شقاق معمولا همراه با بوتاکس انجام می‌شود و نتایجی مشابه با اسفنکتروتومی دارد. در این روش لبه‌های زخم شقاق با ایجاد برشی حذف و ترمیم می‌شود.

فلپ

در این روش بخشی از پوست سالم نقاط دیگر را برداشته و از آن برای ترمیم زخم شقاق استفاده می‌کنند که علاوه بر بهبود زخم جریان خونرسانی به این ناحیه هم بهبود یابد و بیماری درمان شود.

لیزر

عمل سرپایی لیزر شقاق یکی از جدیدترین و بهترین روش‌ها برای درمان این بیماری شناخته می‌شود که نتایج آن قطعی است و هیچ یک از عوارض جراحی را به دنبال ندارد. در روش لیزر که با بی حسی موضعی انجام می‌شود، با تابش اشعه لیزر به عمق بافت پوست، زخم شقاق را ترمیم می‌کنند.

لیزر شقاق یک روش نوین است که در کمتر از نیم ساعت انجام می‌شود و بیمار حداقل درد و خونریزی را تجربه می‌کند. نکته مهم دیگر در مورد روش لیزر، دوران نقاهت کوتاه آن است و بیمار بلافاصله بعد از این عمل سرپایی مرخص می‌شود و می‌تواند به فعالیت‌های روزمره بپردازد.

مراقبت‌های بعد از عمل فیشر

دوران نقاهت و بهبودی کامل زخم بعد از عمل شقاق حدود ۴ تا ۶ هفته است و بیمار باید تا چند روز مراقبت‌های بعد از عمل را به خوبی انجام دهد تا دچار عود مجدد یا عفونت محل جراحی نشود. این مراقبت‌ها به شرح زیر است:

 

  • داروهای مسکن و آنتی بیوتیک را به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید
  • از توالت فرنگی استفاده کنید
  • فیبر و مایعات کافی مصرف کنید تا دچار یبوست نشوید
  • حمام سیتز بگیرید تا گردش خون ناحیه لگن را افزایش دهید
  • از نشستن های طولانی پرهیز کنید
  • مدت زمان خواب و استراحت خود را افزایش دهید
  • بهداشت ناحیه را رعایت کنید
  • از شوینده‌ها و دستمال های معطر و زبر استفاده نکنید

رپورتاژ آگهی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1
0
0
 
نظر با بیشترین واکنش
داغ‌ترین نظر
1
شایان
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
اطلاع از
شایان
Guest
شایان

بسیار مطلب مفیدی بود ممنون از شما