سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

تحصیل رایگان در ترکیه به راحتی آب خوردن

dell ghatar.com ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ دیدگاه ۵۳

دانشگاه های ترکیه در سطح جهان معتبر هستند به همین دلیل دانشجویان زیادی تمایل به تحصیل در ترکیه دارند.

امروزه این کشور مقصد تعداد زیادی از دانشجویان می‌باشد. مدرک دانشگاهی ترکیه اعتبار زیادی دارد و دانشجویان می‌توانند بورسیه تحصیلی هم بگیرند. در هر رشته و مقطعی دولت ترکیه بورسیه کامل تحصیلی ارائه می‌دهد.

تحصیل در ترکیه برای دانشجویان به عنوان یک سکوی پرتاب برای اروپا و آمریکا می‌باشد. تحصیل در این کشور به دو زبان ترکی و انگلیسی می‌باشد. دانشگاه های ترکیه در سطح بالای آموزشی قرار دارند و هزینه آنها نسبتا پایین است به همین دلیل مهاجرت تحصیلی به این کشور زیاد است.

تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه

متقاضیان تحصیلی در این کشور با اخذ اقامت در ترکیه از مزایای زیادی برخوردار می‌شوند. نزدیکی جغرافیایی و همچنین نزدیکی فرهنگ و آداب و رسوم ایران و ترکیه، یک مزیت برای ایرانیان است که قصد تحصیل در ترکیه را دارند. برخی از این مزیت ها عبارتند از :

 • هزینه پایین زندگی و تحصیل.
 • عدم نیاز ویزا برای ایرانیان.
 • اعتبار داشتن مدرک دانشگاهی آن بین کشور های جهان.
 • وجود بورسیه های تحصیلی.
 • مورد تایید واقع شدن دانشگاه های ترکیه از نظر وزارت علوم و بهداشت ایران.
 • بعد از فارغ التحصیلی امکان پیدا کردن کار و اشتغال وجود دارد.
 • وجود وام های دانشجویی و اخذ کمک هزینه
 • تبادل دانشجویان با کشور های آمریکایی _ اروپایی امکان پذیر است .
 • نظام آموزشی ترکیه با نظام آموزشی آمریکا مطابقت دارد.
 • دانشگاه های مدرن و مجهز جهانی در این کشور وجود دارد.
 • امنیت اجتماعی و کیفیت زندگی در ترکیه بالاست.
 • پس از فارغ التحصیلی امکان اخذ اقامت وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی

کشور ترکیه با ارائه انواع بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی سعی در پذیرش تعداد زیادی دانشجو دارد. تا دانشجویان بدون دغدغه و راحت بتوانند در معتبر ترین دانشگاه ها تحصیل کنند. متقاضیان با شرکت در آزمون YOS و SAT می‌توانند بورسیه تحصیلی بگیرند و با کمترین هزینه و به صورت رایگان تحصیل کنند. بعضی از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی عبارتند از :

 • مسلط بودن به زبان ترکی یا شرکت در دوره های آموزشی زبان ترکی
 • برخورداری از رزومه تحصیلی قوی
 • بهره مندی از مقالات بین المللی
 • برخورداری از معدل بالا
 • قبول شدن در آزمون ورودی و کسب امتیاز لازم

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

به دلیل هزینه های پایین زندگی و تحصیل در ترکیه، این کشور برای ادامه تحصیل و مهاجرت به ترکیه بسیار مناسب است. دانشگاه های ترکیه به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‎‌شوند. که از لحاظ تحصیل و هزینه باهم فرق دارند.

هزینه دانشگاه های دولتی : دانشگاه های دولتی ترکیه در مقابله با موسسات مشابه آمریکا و اروپا شهریه کمتری دارند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه ها باید در سال ۳۲۰ دلار هزینه کنند. البته تحصیل در رشته پزشکی و مهندسی هزینه بیشتری دارد.

هزینه دانشگاه های خصوصی : این دانشگاه ها هزینه و شهریه بیشتری دارند. البته شهریه ها متفاوت می‌باشد. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها در سال بالغ بر ۵ هزار دلار تا ۲۰ هزار دلار می‌باشد.

تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس _ فوق لیسانس و دکترا

برای تحصیل در هرکدام از این مقاطع، یک آزمون ورودی وجود دارد که رتبه متقاضی مشخص می‌کند که او در چه رشته و چه دانشگاهی می‌تواند تحصیل کند. برای مقطع لیسانس ۴ سال و گاهی هم ۳ سال زمان نیاز دارد. در مقطع فوق لیسانس مدت زمان تحصیل ۲ سال است و در مقطع دکترا ۳ سال زمان برای تحصیل نیاز است. از جمله امتیاز های تحصیل در ترکیه این است که دانشجویان در فاصله زمانی کمی می‌توانند پذیرش شوند و ویزای تحصیلی بگیرند. می‌توان گفت تحصیل در ترکیه یک انتخاب هوشمندانه است که افراد می‌توانند در اختیار داشته باشند.

شهر های مناسب برای تحصیل در ترکیه

ترکیه ۸۱ شهر و ۲۰۰ دانشگاه و موسسه آموزشی دارد. سالیانه دانشجویان زیادی برای انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه خود، دانشگاه ها را مورد بررسی قرار می‌دهند. به همین علت شهر ها و دانشگاه ها برای بهترین بودن رقابت می‌کنند. چند شهر ترکیه از استانداردهای بالای آموزشی و دانشگاه های معتبر برخوردارند که عبارتند از :

۱ _ استانبول : این شهر بهترین شهر در سطح جهان است. ۵۷ دانشگاه معروف دارد که ۴۴ دانشگاه آن خصوصی می‌باشد و ۱۳ دانشگاه آن بودجه‌اش را از دولت می‌گیرد. از کل دانشگاه های ترکیه ۲۹ % آن در این شهر قرار دارند و این شهر یک شهر دانشجویی به حساب می‌آید. یک سوم دانشجویان این شهر از شهر های دیگر هستند. دانشگاه های دولتی استانبول عبارتند از : دانشگاه استانبول _ مرمره _ بغازیچی _ دانشگاه فنی استانبول _ دانشگاه Yildiz teknik و دانشگاه های خصوصی استانبول عبارتند از : دانشگاه بیگلی استانبول _ مریل استانبول _ آیدین استانبول _ دانشگاه یدی تپه و اوزیگین.

نمونه های دیگر شهر مناسب برای تحصیل در این کشور

۱_ آنکارا : پایتخت ترکیه است و حدودا ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و بزرگترین شهر ترکیه است. دومین شهری است که دانشجویان آن را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. در این شهر ۷ دانشگاه دولتی و ۸ دانشگاه خصوصی وجود دارد.

کار در ترکیه

۲_ ازمیر : این شهر سومین شهر بزرگ ترکیه است که در بخش غربی ترکیه قرار گرفته است. این شهر توریست پذیر می‌باشد. فضای آرام و سواحل زیبا، برای دانشجویان یک محیط مناسب برای مطالعه به وجود آورده است. در این شهر ۹ دانشگاه وجود دارد که ۳ تای آن خصوصی و بقیه دولتی هستند.

شرط معدل برای تحصیل در ترکیه

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه همچون مهاجرت به کانادا کار آسانی نیست چرا که آزمون های ورودی آن بسیار سخت است و همین امر باعث شده که افراد زیادی نگران قبول نشدن در آزمون های ورودی مثل یوس و تومر و ست باشند.

اما امروزه اکثر دانشگاه های ترکیه برای متقاضیان تحصیل در این کشور راه را آسان کرده‌اند و با قرار دادن شرط معدل راهی آسان برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه را به وجود آورده‌اند. هر دانشگاهی برای اخذ و پذیرش دانشجویان بین المللی یک نمره را تعیین می‌کند و متقاضی باید به آن نمره دست پیدا کند تا وارد دانشگاه شود.

منبع: https://atiyeafarinan.com/

رپورتاژ آگهی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از