سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

مدت زمان ترمیم پارگی تاندون شانه بعد از عمل چقدر طول میکشد؟

dell ghatar.com ۲۶ مهر ۱۴۰۱ دیدگاه ۲۶

مفصل شانه به دلیل داشتن عضلات، استخوان ها، تاندون و رباط ها یکی از متحرک ترین مفاصل در بدن می باشد. دامنه حرکتی مفصل شانه به نسبت سایر مفاصل در بدن گسترده تر است و همین موضوع سبب می شود تا امکان فعالیت های متنوعی را به انسان بدهد.

پارگی تاندون شانه

در صورتی که شما به پارگی تاندون شانه دچار شوید بسیاری از این حرکات محدود می شود و لازم است مدتی تا ترمیم دوباره فعالیت های خود را محدود کنید. اما سوالی در این جا اینجاد می شود که مدت زمان ترمیم پارگی تاندون شانه بعد از عمل چقدر طول میکشد؟

بسیاری از افرادی که جراحی تاندون شانه را انجام می دهند این سوال برایشان ایجاد می شود که چه مقدار زمان لازم است تا وضعیت آن ها به حالت سابق بازگردد و بتوانند همانند قبل از شانه خود استفاده کنند؟

به صورت کلی عوامل بسیاری در روند بهبودی تاثیر دارند، اگر شما تمامی مراقبت های بعد از جراحی را رعایت کنید و روند جراحی نیز به خوبی طی شده باشد، مطمئنا در زمان بسیار کوتاهی می توانید قدرت و دامنه حرکتی شانه خود را به دست آوردید.

در این مقاله قصد داریم بررسی نماییم که نکات مراقبتی بعد از جراحی شانه چیست و روند بهبودی به چه صورت طی می شود؛ بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

پارگی تاندون به چه معناست؟

تاندون یک بافت رشته ای بسیار محکم است که از جنس کلاژن می باشد، این بافت در برابر بسیاری از کشش ها مقاومت دارد و وظیفه اصلی آن اتصال عضله به استخوان و پایداری در مفصل شانه می باشد.

در این میان گروهی از تاندون ها یک روتاتور کاف نام دارند، مفصل شانه را به حرکت در می آورند و به کمک آن ها فرد می تواند شانه خود را در جهات مختلف حرکت دهد و چرخاندن آن ممکن می شود.

اما چه چیزی سبب می شود تا این تاندون پاره شود؟ بارز ترین دلایل پارگی تاندون شانه شامل موارد زیر می باشد:

 • حوادث غیر مترقبه مانند زمین خوردن
 • آسیب بر اثر تصادف
 • انجام فعالیت های تکرار شونده در ناحیه شانه مانند ورزش تنیس
 • افزایش سن
 • ضربه ناگهانی با فشار بالا به شانه بر اثر برخورد جسم سخت
 • آسیب به شانه بر اثر ورزش های سنگین مثل وزنه برداری
 • چرخش ناگهانی شانه

به صورت دقیق می توان این گونه بیان کرد که هر گونه کشیدگی پیش از حد در این تاندون می تواند پارگی آن را در پی داشته باشد. خوشبختانه امروزه روش های متعددی از جمله آرتروسکوپی شانه برای درمان پارگی تاندون وجود دارد و حتی در صورت پارگی پس از درمان و گذراندن دوران نقاهت عملکرد اولیه تاندون مجدد باز میگردد.

انواع پارگی تاندون

در بالا در خصوص پارگی تاندون شانه توضیح دادیم، اما یکی از عواملی که در روند بهبودی ترمیم پارگی تاثیر دارد این است که میزان پارگی تا چه حد بوده است؟

چهار نوع از پارگی تاندون شانه وجود دارد که درجات هر یک از آن ها با هم متغیر است، مسلما هرچقدر درجه پارگی تاندون کمتر باشد در زمان کوتاه تری ترمیم می شود و اگر شما به پارگی کامل دچار شده باشید باید دوران نقاهت طولانی تری را سپری کنید. انواع پارگی تاندون شانه شامل موارد زیر می باشد:

پارگی مزمن: بر اثر فرسودگی تاندون ها و با گذشت زمان ایجاد می شود.

پارگی حاد: این نوع از پارگی به صورت اتفاقی رخ می دهد، به طور مثال در حوادث های مختلفی که ضربه ای شدید به تاندون وارد می شود. از علائم اولیه آن می توان به درد شانه، التهاب و اسپاسم عضلات شانه اشاره کرد.

پارگی کامل: در سطح از آسیب، بر سطح تاندون روتاتور کاف شانه سوراخ ایجاد شده به طور کامل دچار پارگی می شود و پزشک با جراحی باز و یا جراحی آرتروسکوپی(arthroscopy) به جراحی پارگی تاندون شانه اقدام می کند.

این نوع از آسیب به زمان طولانی تری برای درمان احتیاج دارد و فرد باید دوران نقاهت طولانی تری را سپری کند.

پارگی ناکامل یا نسبی: در این نوع از آسیب پارگی به صورت کامل رخ نداده است و این امکان وجود دارد که با استفاده از سایر روش های درمانی مثل فیزیوتراپی برای درمان اقدام کرد.

برای برخی افراد این سوال ایجاد می شود که پزشک چگونه می تواند تشخیص دهد پارگی تاندون شانه کدام یک از موارد بالا است؟

به صورت کلی یک پزشک که دارای تجربه و سابقه کافی در این زمینه باشد، با انجام معاینات فیزیکی و حرکت دادن دست شما به جهات مختلف به خوبی آسیب تاندون را تشخیص می دهد. اما معمولا به جهت اطمینان از روش دیگری مثل عکس برداری با اشعه ایکس، ام آر آی و سونوگرافی نیز استفاده می شود تا اشتباهی صورت نگیرد.

مدت زمان ترمیم پارگی تاندون شانه چقدر است؟

ترمیم پارگی تاندون شانه

اما میرسیم به سوال اصلی که مربوط به مدت زمان درمان می باشد، همان طور که در ابتدا اشاره کردیم عوامل متعددی در خصوص این موضوع تاثیر دارند، این که پارگی شما در چه حدی بوده است، آیا روند جراحی به خوبی طی شده است یا نه و این که مراقبت های بعد از جراحی را تا چد حد انجام داده اید؟

جدا از این موضوعات عوامل دیگری از جمله سن بیمار و وضعیت جسمانی تاثیر بسیاری در مشخص کردن این موضوع دارد. قطعا اگر بیمار دارای قدرت بدنی بالایی باشد و سن او کمتر از ۴۰ سال باشد در زمان کوتاه تری می تواند قدرت شانه خود را به دست آورد.

اما هر چقدر سن بیمار بیشتر باشد به موجب آن وضعیت سلامت او ضعیف تر است و همین موضوع باعث می شود که دوران نقاهت طولانی تری داشته باشد.

اگر شما جراحی پارگی تاندون شانه انجام داده اید و می خواهید بدانید که با انجام چه کارهای می توانید دوران بهبود خود را سریع تر کنید ادامه مطلب را از دست ندهید، ما در ادامه توضیح می دهیم که نکات مراقبتی لازم پس از پارگی تاندون شانه چیست و اگر شما تمامی آن ها را خوبی انجام دهید قطعا زودتر می توانید سلامت خود را به دست آورید.

البته اکثر بیماران دکتر حاجی تقی در زمانی بسیار سریع بهبودی خود را به دست می آورند. به طور مثال پریسا جهانفکریان که از بانوان وزنه بردار می باشد، قبل از شرکت در المپیک به آسیب های شانه دچار شده و باید در زمانی سریع بهبودی خود را به دست می آورد با مراجعه نزد دکتر حسین حاجی تقی موفق شد تا در دورانی کوتاه آسیب های شانه خود را ترمیم کند.

مراقبت های لازم بعد از جراحی پارگی تاندون شانه

بعد از جراحی تاندون شانه

همان طور که اشاره کردیم شانه یکی از مهم ترین اعضای بدن است که حساسیت بالایی دارد، در صورتی که شما به خوبی از آن مراقبت نکنید روند ترمیم به خوبی انجام نمی شود و هر زمان که شانه خود را حرکت دهید درد بسیاری را در آن احساس خواهید کرد.

معمولا پس از ترمیم تاندون شانه، برای شما از آویز های دست استفاده می شود، این کار به این جهت توصیه می شود که از حرکت های غیر اختیاری شانه جلوگیری شود. در اکثر موارد شما باید ۴ الی ۶ هفته از این آویز استفاده کنید تا شانه شما هیچ گونه حرکتی نداشته باشد.

دقت داشته باشید که شما نباید هیچ نوع فشاری به شانه خود وارد کنید و از انجام کارهایی از جمله خم کردن شانه، حرکت دادن، صاف کردن و … خودداری کنید.

به طور کلی نکات مراقبتی که شما باید پس از ترمیم پارگی تاندون شانه انجام دهید شامل موارد زیر می باشد:

 • رژیم مناسب
 • مدیریت کردن درد
 • یخ درمانی
 • نحوه خوابیدن
 • رانندگی ممنوع
 • فیزیوتراپی

همچین بسیار مهم است که شما این جراحی را نزد فوق تخصص شانه انجام داده باشد، زیرا اگر کوچک ترین اشتباهی در روند جراحی انجام شود قطعا در آینده دچار مشکل می شوید و تمامی مراقبت های شما نیز بی فایده می شود.

استفاده از کمپرس یخ

برای کم کردن میزان التهاب و درد شما می توانید در ۳ الی ۵ روز اول جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید. این کار چندین بار در طول روز و هر بار برای ۲۰ دقیقه انجام دهید. اما دقت داشته باشید که نباید یخ را به طور مستقیم روی پوست قرار داد.

پس از گذشتن از این مرحله می تواند از کمپرس گرم استفاده کنید تا درد کمتری داشته باشید و احساس بهتری به دست آورید.

دارو

بسیار مهم است که تمامی دارو هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را سر ساعت مصرف کنید، همچنین دقت داشته باشید که حتما باید داروهایی که برایتان نوشته شده است را استفاده کنید و از مصرف دارو های جایزگین بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

مراقبت از زخم

در مورد تعویض پاسنمان و جزئیات مربوط به آن مطابق با دستورات پزشک خود پیش بروید، در صورتی که بخیه های شما جذبی باشد احتیاجی به رفتن به کلینیک نمی باشد، اما اگر بخیه های شما کشیدنی است از پزشک خود در مورد زمان مراجعه و کشیدن آن ها سوال کنید اما به طور معمولا این اتفاق یک هفته پس از جراحی انجام می شود.

در مورد استحمام نیز باید دقت داشته باشید که محل زخم شما خیس نشود و آسیبی به آن قسمت وارد نشود، در صورت خیس شدن نیز حتما پس از حمام آن بخش را خشک کتید تا دچار عفونت نشوید.

خوابیدن پس از جراحی

در اغلب موارد خوابیدن برای یک الی دو هفته پس از جراحی شانه دشوار است، زیرا شما باید نحوی بخوابید که هیچ گونه فشاری به شانه وارد نشود. به این منظور توصیه می شود که حالت دمر بخوابید تا فشاری به قسمت جراحی شده وارد نشود.

همچنین شما می توانید یک بالشت را بین بدن و بازوی خود و همچنین پشت آرنج خود قرار دهید تا بتوانید دست خود را به آرامی از بدن خود دور کنید. این اغلب به کاهش درد کمک می‌کند.باید وقتی می‌خوابید، گردن آویز خود را بپوشید.

داشتن رژیم غذایی مناسب

هر چقدر شما مواد مغذی و قوی تری مصرف کنید به همان طریق بدن شما سرعت ترمیم بالاتری را به دست می آورد. بنابراین بسیار مهم است که پس از جراحی از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کنید. البته روز جراحی بهتر است غذایی سبک مصرف کنید، اما از فردای آن روز می توانید غذایی مناسب میل کنید.

لباس پوشیدن

یکی از دغدغه افراد پس از جراحی شانه مربوط به لباس پوشیدن می باشد. بهتر است در روز های اول لباس های گشاد بپوشید و یا از پیراهن های زیپ دار و دکمه دار استفاده کنید تا کمتری فشار به شانه ها وارد شود.

رانندگی از پس جراحی

شما تا شش هفته پس از جراحی ترمیم پارگی تاندون شانه باید از رانندگی کردن خودداری کنید، در رانندگی فشار بسیاری به مفاصل شانه وارد می شود و این موضوع می تواند در روند بهبودی شما تاثیرگذار باشد. با این حال در مورد این موضوع از پزشک خود سوال بپرسید، ممکن است وضعیت شما بهتر باشد و در زمان کوتاه تری بتوانید به رانندگی بازگردید.

توانبخشی و فیزیوتراپی

در آخر یکی از مهم ترین کارهایی که شما باید برای سریع تر شدن روند بهبودی خود انجام دهید رفتن به جلسات فیزیوتراپی می باشد. اصولا از یک هفته پس از جراحی شما باید فیزیوتراپی را آغار کنید.

در این جلسات به شما آموزش داده می شود که چگونه قدرت شانه خود را به دست آورید و به همین طریق روند بهبودی سریع تر طی می شود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با مدت زمان ترمیم پارگی تاندون شانه آشنا نماییم. همان طور که مطالعه کردید این موضوع بسیار وابسته به خود شما می باشد، یعنی در مرحله اول باید در انتخاب پزشک خود دقت داشته باشید تا روند جراحی به خوبی طی شود، پس از آن مراقبت های توصیه شده را به خوبی رعایت کنید.

در صورتی که شما این دو نکته را به خوبی انجام دهید قطعا روند بهبودی در شما سریع تر طی می شود.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که می خواهید مطالعات بیشتری در این زمینه داشته باشید می توانید به سایت دکتر حاجی تقی به آدرس drhajitaghi.com مراجعه نمایید.

رپورتاژ آگهی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از