سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

استفاده از لوله استنلس استیل در انتقال آب

dell ghatar.com ۰۷ آذر ۱۴۰۱ دیدگاه ۲۵

استفاده از لوله استنلس استیل در انتقال آب و معرفی راه حل هایی برای کاهش میزان اتلاف آب

استفاده از لوله استیل در انتقال آب

مشکل کمبود آب معضلی است که دنیای امروز را فرا گرفته و می توان گفت به یک نگرانی همگانی تبدیل شده است. در مقاله ی امروز قصد داریم به معرفی راه حل هایی برای کاهش میزان اتلاف آب بپردازیم.
لوله های انعطاف پذیر از جنس استیل که در دهه ی ۸۰ میلادی در توکیو معرفی شدند به طرز چشمگیری باعث کاهش نشتی آب در لوله کشی ها شدند. امروزه نوآوران در زمینه ی کاهش اتلاف آب تحقیقاتی بر روی ورق استیل حاوی نیکل انجام می دهند.

لوله استیل

میزان دسترسی و کیفیت آب مصرفی در شهرها تا حد بسیار زیادی به رشد جمعیت، شهرنشینی و تغییرات آب و هوایی وابسته است. البته ایجاد نشتی در زیرساخت های آبی نیز کمبود آب را تشدید می کند.
تا سال ۲۰۵۰ جمعیت شهرها تا ۷۰% رشد خواهد کرد. تا آن زمان نیاز به آب ۵۵% بیشتر از سال ۲۰۰۰ پیش بینی شده است؛ این در حالی است که چهار میلیارد نفر در مناطق در خطر کمبود آب زندگی خواهند کرد. با اشارات فراوان به کمبود آب و دریافت گزارشات خطر در این باره، مجمع اقتصادی جهان اعلام کرد که بحران آب از نظر اهمیت در سال ۲۰۱۸ در رتبه ی پنجم قرار داشت و در سال ۲۰۱۹ به رتبه ی چهارم رسیده است.
در راستای ارائه ی خدمات به مردم، بسیاری از منابع در حال از دست دادن ۲۰ تا ۳۵ درصد آب پاکی هستند که از آن آب آشامیدنی تولید می شود. با این وجود متوسط اتلاف آب در اروپا حدود ۲۶% است. البته در برخی شهرهای بزرگ اروپایی و همچنین در آمریکای شمالی این میزان ۳۰% و حتی بیشتر نیز گزارش شده است. در برخی از کشورهای دارای تولید ناخالص ملی میزان اتلاف آب به ۷۰% می رسد. OECD در یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ بیش از ۴۰ شهر را مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد که میزان آب نشتی از ۴% در آمستردام هلند تا ۶۵% در توکسلای مکزیک است.

راه حل مقرون به صرفه

به منظور جبران خسارات، بسیاری از شرکت های خدماتی سعی در تامین آب اضافی و سرمایه گذاری در کارخانه های تصفیه ی آب و نمک زدایی را دارند؛ اما یک راه حل مقرون به صرفه تر این است که در وهله ی اول از میزان آبی که از طریق نشتی از دست داده می شود کاسته شود. اغلب در کشورهای با تولید ناخالص ملی کم هیچ هزینه ای برای بهبود زیرساخت ها وجود ندارد حتی اگر به کاهش هزینه های عملیاتی و کسب درآمد از فروش آب کمک کند.
تلفات آب فقط هدر رفتن یک منبع با ارزش نیست. از نظر اقتصادی مقدار قابل توجهی از آبی که جمع آوری، ضدعفونی، ذخیره و توزیع می شود، مورد استفاده مردم قرار نمی گیرد و این خود نوعی اتلاف است.

نشت پنهان

زمانی که با قطعی آب مواجه می شویم، سختی زندگی بدون آب مشهود می شود. بیشترین تلفات آب از طریق لوله ها می باشد زیرا این لوله ها در صورت نشتی زمان بسیار بیشتری برای تشخیص و شناسایی می گیرند. اتحادیه ی بین المللی آب گزارش می دهد که نشتی آب، تشخیص و برطرف سازی یک روز زمان برده و حدودا ۷۵ متر مکعب آب را اتلاف می کند در صورتی که نشتی در لوله های خدماتی و تشخیص و برطرف کردن آن ۶ ماه طول کشیده و حدود ۴۵۰۰۰ متر مکعب آب اتلاف می شود.

چگونه از اتلاف آب جلوگیری کنیم؟

کاهش مقدار آب اتلافی نیاز به اقدامات مختلفی دارد که برخی را به شرح زیر عنوان می کنیم:
تقسیم بندی مناطق به قسمت های کوچک تر برای سهولت تشخیص نشتی و کنترل آب مصرفی هر منطقه
استفاده از جست وجوی هوشمند برای یافتن مکان های نشتی آب
تعمیرات مناسب
کاهش فشار آب به ویژه شب ها که استفاده از آب کاهش می یابد.
اما برای حل اصولی این مشکل نیاز است که لولهها و زیرساخت های قدیمی را با زیرساخت های جدید و بادوام جایگزین کرد.

معمولا نشتی کجا رخ می دهد؟

برنامه های کاربردی که محل نشت ها را در سیستم خود آنالیز کرده اند، دریافته اند که بیش از ۹۰% نشتی آب در لوله های خدماتی که جریان اصلی آب را به لوله های آب مصرف کنندگان متصل می کند رخ می دهد. برای جلوگیری از اتلاف آب کنترل این نواحی بسیار موثر است. لوله های خدماتی به منظور ماندگاری بیشتر باید در برابر آسیب های مکانیکی و خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشند. در گذشته این لوله ها از سرب، فولاد گالوانیزه مس و یا انواع پلاستیک ساخته می شدند. منشا نشت در لوله های خدمات به سن، مواد تشکیل دهنده، اتصالات و خاک محل بستگی دارد.

لوله های آب انعطاف پذیر

ورق استیل

از همان ۴۰ سال پیش در ژاپن مواد مختلفی از جمله ورق استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ ، کربن استیل، پلاستیک، سرب، مس در نظر گرفته و آزمایش شد. در میان تمام این مواد نوع ۳۱۶L استیل ضدزنگ از بقیه موارد مقاومت بیشتری نشان داد.

جمع بندی

لوله های استیل ضد زنگ انعطاف پذیر از اوایل دهه ۹۰ میلادی گسترش یافت و مشکل اتلاف آب را تا حد بسیار زیادی برطرف کرد. نصب و راه اندازی این لوله ها آسان تر است و در برابر حرکات زمین ناشی از زمین لرزه انعطاف پذیر است. از آن زمان توکیو هزاران کیلومتر لوله استیل را در پروژه های زیر ساختی استفاده و جایگزین کرد. با موفقیت این جریان در توکیو در شهرهای دیگری مانند سئول و تایپه از این سیستم لوله کشی استفاده شد. هم اکنون ۳۵ شهر در جهان از لوله کشی های از جنس استنلس استیل استفاده می کنند.

رپورتاژ آگهی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از