عکسی از زلزله ترکیه که دنیا را تکان داد

afra ghatar.com ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ دیدگاه ۴۰۱

آدم آلتان، چهل سال است که عکاسی می‌کند. این عکاس در زلزله اخیر ترکیه عکسی را برای خبرگزاری فرانسه به ثبت رساند که دنیا را تکان داد.

آلتان آن روز در مقابل یک ساختمان فروریخته در کوهرامانمراس، در مرکز زلزله‌ای که در ترکیه بیش از ۲۰ هزار نفر کشته برجای گذاشته بود، در حال عکاسی بود.
یک روز از این زلزله فاجعه‌بار ترکیه گذشته بود و هنوز هیچ تیم نجاتی در محل حاضر نشده بود. ساکنان منطقه تلاش می‌کردند تا برای نجات عزیزان خود، آوارها را بردارند.

درست در همان میان مردی با کاپشن نارنجی بی حرکت غافل از باران و سرمای زمستان کنار آوار نشسته بود.

عکس آدم آلتان

آلتان در فاصله ۶۰ متری متوجه شد این مرد دست کسی را زیر آوار در دست گرفته است و همان لحظه شروع به عکاسی از پدری کرد که دست دختر مرده‌اش را که زیر آوار مانده بود گرفته و رها نمی‌کرد.

مرد که متوجه این عکاس شده بود با چشمانش او را تعقیب کرد و زیر لب با صدایی لرزان و مویه‌ کنان به او گفت «از فرزندم عکس بگیر».

  درگذشت سه ملی‌پوش ایرانی در زلزله ترکیه

او دستی را که نمی‌خواست لحظه‌ای رها کند، رها کرد تا جایی که جسم بی‌جان دختر ۱۵ ساله‌اش را که در آن زیر آوار مدفون شده بود، به عکاس نشان دهد.

زلزله ترکیه

آلتان می‌گوید: «در آن لحظه خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم. اشک در چشمانم حلقه زده بود. مدام با خودم می گفتم خدای من این درد غیر قابل تحمل است»
کمی بعد عکاس از او نام خود و فرزندش را پرسید. آن مرد که به سختی صحبت می‌کرد با صدای آهسته در پاسخ به او گفت «مسعود هنسر و دخترم، ایرماک».

پدر و دختر زلزله ترکیه

این عکاس می‌گوید که پرسیدن سؤالات بیشتر از او دشوار بود زیرا افراد اطراف او از مردم می‌خواستند سکوت کنند تا بتوانند صدای بازماندگان احتمالی گرفتار در زیر آوار را بشنوند.

او در همان لحظه فکر کرد که این تصویر خلاصه‌ای از درد زلزله زدگان است و شروع به عکاسی کرد.
این عکس تاثیر گذار نه تنها توسط رسانه‌ها در سراسر جهان بلکه در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شد و صدها هزار بار از سوی کاربران اینترنت که تحت تاثیر این حادثه تلخ قرار گرفته بودند به اشتراک گذاشته شد.

  ببینید: حرکت تحسین‌برانگیز یک مغازه‌دار استانبول مقابل زلزله‌زدگان

آدم آلتان هزاران پیام از سراسر جهان دریافت کرده است که در آن مردم در برابر غم این پدر ابراز همبستگی کرده‌اند.
این عکاس می‌گوید: «فکر می‌کنم این عکس تا ابد در حافظه من حک شود. بسیاری به من گفته‌اند که هرگز این تصویر را فراموش نخواهند کرد.»

0 0 رای‌ها
امتیازدهی به مطلب

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx