سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

آینده هوش مصنوعی و تاثیر آن بر زندگی انسان ها

dell ghatar.com ۲۰ تیر ۱۴۰۲ دیدگاه ۳۷

اگر فکر می‌کنید که آینده هوش مصنوعی یک چشم انداز به سرعت در حال تغییر است، به این دلیل است که نوآوری‌های فعلی در زمینه هوش مصنوعی (artificial intelligence) با چنان سرعتی در حال حرکت هستند که جهان را متحول می‌کنند.

آینده هوش مصنوعی

در واقع، هوش مصنوعی در حال شکل دادن به آینده بشریت تقریباً در تمامی صنایع است. AI یا همان هوش مصنوعی، محرک اصلی فناوری‌های نوظهور مانند داده‌های بزرگ، روباتیک و اینترنت اشیاء است و به عنوان یک مبتکر فناوری برای آینده ادامه خواهد داد. به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی جهان را در آینده تغییر خواهد داد. اما هوش مصنوعی چیست و دقیقاً چگونه دنیا را تغییر خواهد داد؟ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست

هوش مصنوعی چیست و چه صنایعی را در آینده تغییر خواهد داد؟

هوش مصنوعی ai روشی برای ایجاد یک کامپیوتر، یک ربات کنترل‌شده توسط کامپیوتر یا یک نرم‌افزار است که مانند ذهن انسان هوشمندانه فکر کند. هوش مصنوعی با مطالعه الگوهای مغز انسان و با تجزیه و تحلیل فرآیند شناختی انجام می‌شود. نتیجه این مطالعات باعث توسعه نرم افزارها و سیستم‌های هوشمند می‌شود.

تقریباً هیچ صنعت بزرگی وجود ندارد که هوش مصنوعی مدرن بر آن تاثیر نگذاشته باشد. این امر به‌ویژه در چند سال گذشته بیشتر نمود پیدا کرده است، زیرا جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها به لطف اتصال قوی اینترنت اشیاء، تکثیر دستگاه‌های متصل و پردازش رایانه‌ای سریع‌تر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. بعضی از صنایع در آغاز سفر به دنیای هوش مصنوعی هستند و بعضی دیگر مسافران کهنه‌کار این مسیر. هر دو گروه راه درازی را در پیش دارند. هوش مصنوعی در آینده صنایع زیر را بیشتر تغییر خواهد داد:

۱. هوش مصنوعی در خدمات مشتری و احراز هویت

بیشتر مردم از تماس گرفتن ربات‌ها وحشت دارند، اما هوش مصنوعی در خدمات مشتری می‌تواند ابزارهای مبتنی بر داده را در اختیار صنعت قرار دهد که بینش معناداری را هم برای مشتری و هم برای ارائه‌دهنده ارائه می‌کند. ابزارهای هوش مصنوعی که در آینده صنعت خدمات مشتری را تقویت می‌کنند، به شکل چت بات‌ها و دستیاران مجازی هستند.

هوش مصنوعی در حال حاضر در احراز هویت مشتریان کسب‌وکارها نیز نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند که این نقش در آینده نیز پررنگ‌تر خواهد بود. احتمالاً می‌دانید که احراز هویت برای امنیت سایبری اهمیت زیادی دارید، و تکامل هوش مصنوعی برای احراز هویت چند عاملی (MFA) به دسترسی امن‌تر کمک کرده است. اما مجرمان سایبری به طور مداوم تاکتیک‌های خود را نیز تغییر می‌دهند که پیشرفت هوش مصنوعی به جلوگیری از حملات مجرمان کمک خواهد کرد. به همین دلیل است که سیستم‌های مدیریت هویت و دسترسی به سرعت هوش مصنوعی بسیار پیچیده‌ای را برای تقویت بیشتر MFA پیاده‌سازی می‌کنند.

۲. هوش مصنوعی در حمل و نقل

حمل و نقل یکی از صنایعی است که مطمئناً توسط هوش مصنوعی به شدت تغییر خواهد کرد. ماشین‌های خودران و ماشین‌های برنامه‌ریزی شده با هوش مصنوعی برای سفر تنها چند نمونه‌ای هستند که تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار می‌گیرند. حتی اگر وسایل نقلیه خودران در حال حاضر از کامل بودن فاصله زیادی دارند، اما در آینده روزی می‌آید که ما را از نقطه‌ای به نقطه دیگر خواهند برد.

۳. هوش مصنوعی در صنعت تولید

صنعت تولید سال‌هاست که از هوش مصنوعی سود می‌برد. با بازوهای رباتیک مجهز به هوش مصنوعی و سایر ربات‌های تولیدی که قدمت آنها به دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ برمی‌گردد، این صنعت به خوبی با قدرت‌های هوش مصنوعی سازگار شده است. این ربات‌های صنعتی معمولاً در کنار انسان‌ها کار می‌کنند تا طیف محدودی از وظایف مانند مونتاژ و چیدمان را انجام دهند و حسگرهای آنالیز پیش‌بینی‌کننده، تجهیزات را به‌خوبی کار می‌کنند. این صنعت در آینده به لطف پیشرفت هوش مصنوعی، گام‌های بزرگی در جهت رباتیک شدن بر خواهد داشت.

۴. هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی

مراقبت‌های بهداشتی با هوش مصنوعی در حال حاضر نحوه تعامل انسان‌ها با ارائه دهندگان پزشکی را تغییر داده است. به لطف قابلیت‌های تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، هوش مصنوعی به شناسایی سریع‌تر و دقیق‌تر بیماری‌ها، سرعت بخشیدن و ساده‌سازی کشف دارو و حتی نظارت بر بیماران از طریق دستیاران پرستار مجازی کمک می‌کند. انتظار می‌رود که آینده هوش مصنوعی به صنعت پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی کمک چشمگیری کند.

۵. هوش مصنوعی در آموزش

آینده هوش مصنوعی در حوزه آموزش، روش یادگیری انسان‌ها در تمام سنین را تغییر خواهد داد. استفاده هوش مصنوعی از یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی و تشخیص چهره به دیجیتالی کردن کتاب‌های درسی، تشخیص سرقت ادبی و سنجش احساسات دانش‌آموزان کمک می‌کند. هم در حال حاضر و هم در آینده، هوش مصنوعی تجربه یادگیری را با نیازهای فردی دانش‌آموز تطبیق می‌دهد.

۶. هوش مصنوعی در صنعت رسانه

در حال حاضر، روزنامه‌نگاری نیز از هوش مصنوعی استفاده می‌کند و در آینده نیز همچنان از آن بهره خواهد برد. یک مثال را می‌توان در استفاده آسوشیتدپرس از Automated Insights مشاهده کرد که سالانه هزاران گزارش درآمد به کمک هوش مصنوعی تولید می‌کند. اما با ورود ابزارهای مولد نوشتن که بر مبنای هوش مصنوعی هستند، مانند Chat GPT، صنعت رسانه و نگارش بیشتر از هوش مصنوعی بهره‌مند خواهد شد.

هوش مصنوعی در خدمات مشتری و احراز هویت

تاثیر هوش مصنوعی بر زندگی انسان ها و جامعه

هوش مصنوعی (AI) به یکی از متحول‌کننده‌ترین فناوری‌های قرن بیست و یکم تبدیل شده است که بر همه جنبه‌های زندگی ما تاثیر می‌گذارد، از نحوه کار و یادگیری گرفته تا نحوه برقراری ارتباط و تعامل با یکدیگر. ظهور هوش مصنوعی موجی از اتوماسیون را با خود به همراه داشته است که نیروی کار را تغییر می‌دهد، رویکرد ما به مراقبت‌های بهداشتی را عوض می‌کند، نحوه تعامل ما با فناوری را متحول می‌کند و البته نگرانی‌هایی را در مورد تأثیر بالقوه هوش مصنوعی بر جامعه ایجاد می‌کند.

در رابطه با این سوال که آیا هوش مصنوعی به تهدیدی جدی برای جامعه تبدیل خواهد شد یا خیر، نکته مهم این است که تاثیر هوش مصنوعی بر زندگی انسان به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. اگرچه نگرانی‌هایی در مورد سوء استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد، اما این موضوع به ما به عنوان یک جامعه بستگی دارد که اطمینان حاصل کنیم هوش مصنوعی به شیوه‌ای مسئولانه و اخلاقی توسعه‌یافته و استفاده می‌شود.

شرکت یوآیدی یک شرکت ایرانی است که با استفاده مفید از هوش مصنوعی به بهبود ارائه خدمات به مشتریان کمک چشمگیری کرده است. یوآیدی با استفاده از هوش مصنوعی، خدمات احراز هویت دیجیتال (e-KYC) از جمله احراز هویت ثنا و احراز هویت سامانه جامع روابط کار را ارائه می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت u-id.net مراجعه نمایید.

رپورتاژ آگهی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از