سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

معرفی تولیدکنندگان اتوبوس و مینی‌بوس در ایران

dell ghatar.com ۲۱ تیر ۱۴۰۲ دیدگاه ۴۶

اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها، بخش بزرگ و مهمی از ناوگان حمل و نقل عمومی محسوب می‌شوند. این نوع وسایل نقلیه چه در شهر و چه مسیرهای بین‌ شهری، کاربرد فراوانی دارند و برای مردم نیز راحت و در دسترس هستند. این نوع حمل و نقل سال‌هاست که در شهرها استفاده می‌شود و هنوز هم اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های زیادی حتی در پیشرفته‌ترین شهرهای جهان تردد دارند.

تولیدکنندگان اتوبوس و مینی‌بوس در ایران

اتوبوس‌های شهری و بین شهری تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای مثال، نوع چیدمان صندلی‌ها، جنس و کیفیت صندلی‌ها، امکانات رفاهی و … در این اتوبوس‌ها متفاوت است. شرکت‌های مختلفی همچون عقاب افشان، ایران خودرو دیزل و رانیران ولوو اتوبوس‌ها را در داخل کشور تولید می‌کنند. شرکت زامیاد نیز اخیرا از اتوبوس ۱۲ متری شهری خود، که از برند فوتون است، رونمایی کرده و قصد دارد وارد حوزه تولید خودرو سنگین شود.
مینی‌بوس‌ها نیز بیش‌تر برای کاربردهایی همچون حمل مسافر و سرویس اداره‌ها و مدارس تولید می‌شوند و انواع مختلفی دارند. تولید اتوبوس و مینی‌بوس در ایران در سال ۱۴۰۲ افزایش داشته و نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته، ۱۶ درصد رشد داشته است. در واقع از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا پایان خردادماه، تعداد ۵۸۲ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس تولید شده است.
برای خرید و فروش اتوبوس و مینی‌بوس، می‌توان از سرویس جدید خرید و فروش ماشین سنگین باما استفاده کرد. آگهی‌های مینی‌بوس و اتوبوس باما به تفکیک برند و مدل هستند و می‌توان به راحتی خودروی تجاری موردنظر را پیدا کرد. در ادامه نگاهی داریم به شرکت‌های معتبر در زمینه تولید ماشین های سنگین:
 
ایران خودرو دیزل
شرکت ایران خودرو دیزل وظیفه تولید خودروهای تجاری و سنگین را عهده‌دار است و محصولات مختلفی همچون کشنده آتامان، اتوبوس شهری آتروس، ون وانا، کشنده H4، کشنده H5 و پیکاپ فوتون تونلند دارد. فعالیت ایران خودرو دیزل از دهه ۴۰ شمسی آغاز شده و اکنون در سال ۱۴۰۲، رکورد تولید ۶۴ سال اخیر آن‌ها شکسته شده است. تولید ایران خودرو دیزل در بهار ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته دو برابر و نسبت به سال ۱۳۹۹، ۱۰ برابر شده است.

ایران خودرو دیزل

ایران خودرو دیزل اولین خودرو سنگین تمام برقی داخلی را تولید کرده که اتوبوس برقی آتروس نام دارد. این اتوبوس تمامی استانداردهای ۸۵گانه را پاس کرده و اکنون کشورهایی همچون روسیه خواهان اتوبوس برقی ایران خودرو دیزل هستند و قرار است این محصول به زودی به روسیه صادر شود. سهم قابل توجهی از بازار داخل کشور نیز در اختیار ایران خودرو دیزل قرار گرفته است.
 
عقاب افشان
شرکت عقاب افشان، یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان اتوبوس در کشور است و در سال ۱۳۷۸ تاسیس شده است. اتوبوس‌های اسکانیا ساخته این شرکت بوده که یکی از اصلی‌ترین اتوبوس‌های بین شهری هستند. محصولات شرکت عقاب افشان به اتوبوس‌های شهری، اتوبوس‌های بین شهری و موتورهای دیزلی تقسیم می‌شوند. اتوبوس‌های شهری عقاب افشان عبارتند از: پارسا، آرین، پارسین و پارسین CNG. اتوبوس‌های بین شهری این شرکت نیز مارال و درسا نام دارند.
شرکت عقاب افشان تولید کننده مینی بوس بین شهری نیز هست. این مینی‌بوس صندلی‌های راحت و سیستم تهویه مناسبی دارد و با وجود تکنولوژی خوب آن، در بازار فروش خوبی را تجربه کرده است.
 
رانیران ولوو
شرکت رانیران ولوو، از سال ۱۳۷۰ نماینده اتوبوس‌های ولوو در ایران است. اتوبوس‌های ولوو نیز بخش بزرگ و مهمی از ناوگان اتوبوس‌های بین شهری کشور را تشکیل می‌دهند. یکی از محصولات مهم این شرکت، اتوبوس بین شهری ولوو B9 است که از سال ۱۳۸۷ تولید شده و رقیب اسکانیا مارال است.

شرکت رانیران ولوو

بهمن دیزل
شرکت بهمن دیزل در حوزه تولید خودروهای سنگین و نیمه سنگین فعالیت دارد و محصولاتی همچون کامیون، کامیونت، ون، مینی بوس و اتوبوس تولید می‌کند.
بهمن دیزل در حال حاضر سه نوع مینی بوس با نام‌های شیلر، سحر و سحر پلاس عرضه می‌کند. در واقع بهمن دیزل نماینده شرکت ایسوزو در ایران محسوب می‌شود و محصولات آن را مونتاژ می‌کند. مینی بوس سحر پلاس با نام پگاسوس نیز شناخته می‌شود و جزء جدیدترین مینی بوس‌های بازار است. پگاسوس نسخه جدید و ارتقا یافته سحر است و در دو نسخه ۱+۱۸ و ۱+۲۳ نفره تولید می‌شود.
بهمن دیزل اعلام کرده که به زودی اتوبوس شهری این خودروساز نیز وارد بازار خواهد شد و ظرفیت خوبی برای تولید اتوبوس‌ها شهری دارند.
 
سبلان خودرو مایوان
شرکت سبلان خودرو مایوان، زیرمجموعه گروه مایوان است که در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد. این شرکت تولیدکننده مینی بوس آرتا پلاس بوده که محصول فوتون چین است. مینی بوس دیزلی آرتا پلاس در نسخه‌های ۲۲،۲۴ و ۲۶ نفره تولید می‌شود.

رپورتاژ آگهی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از