سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

طب کار، آزمایشی ضروری برای استخدام در ادارات دولتی و خصوصی

dell ghatar.com ۰۳ مرداد ۱۴۰۲ دیدگاه ۱۸

اگر شما در اولین مراحل مصاحبه های استخدام در ادارات دولتی یا شرکت های خصوصی پذیرفته شده اید، برای تکمیل مراحل استخدام خود، نیاز به انجام آزمایش طب کار دارید. این آزمایش مطابق با قانون ۹۰ سازمان تامین اجتماعی بوده و انجام آن برای افراد الزامی است.

آزمایش طب کار را می توان در ۴ دسته زیر تقسیم بندی کرد:

 1. آزمایش طب کار در بدو استخدام
 2. تست طب کار برای معاینات دوره ای کارمندان
 3. آزمایش طب کار برای تعیین محدودیت های شغلی افراد
 4. تست طب کار برای انجام آزمایش اعتیاد

رفتن به آزمایشگاه برای تست طب کار و مراجعه مجدد برای دریافت جواب آن، زمان زیادی را از شما می گیرد. اگر زمان و حوصله کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، از آنی آزما کمک بخواهید. در آنی آزما می توانید با چند کلیک ساده، درخواست آزمایش خود را بدون پرداخت هزینه اضافه، ثبت نمایید.

چرا افراد شاغل باید آزمایش طب کار را انجام دهند؟

طب کار یکی از شاخه های جدید علم پزشکی است که به بررسی سلامت جسمی و روحی کارکنان می پردازد. این تست می تواند، از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کرده یا آن ها را در همان مراحل اولیه درمان کند. علاوه بر این از بسیاری بیماری که ناشی از کار هستند و در محیط کاری به وجود می آیند، پیشگیری می کند.

مطابق با قوانین کشور ایران، سلامت کارکنان بر عهده کارفرما است؛ از این رو هزینه آزمایش طب کار باید توسط کارفرما پرداخت شود، اما در بسیاری از موارد و بر اساس قوانین موجود در برخی از سازمان ها، ممکن است هزینه این آزمایش بر عهده شخص متقاضی باشد.

منافع مهم تست طب کار برای کارفرمایان

همانطور که گفتیم، آزمایش طب کار برای اطمینان از سلامت جسمی و روحی افراد، قبل از شروع به کار است. علاوه بر این، ممکن است در طول سال های فعالیت نیز به منظور کاهش شیوع و شدت بیماری ها و مشکلات ناشی از مشاغل مختلف، انجام این آزمایش برای کارکنان الزامی باشد.

تست طب کار با ارزیابی فاکتورهای مختلف و مهم بدن مانند میزان قند و چربی، فشار خون، میزان هورمون ها و… سلامت جسمی فرد را بررسی می کند.

اهداف مهم انجام آزمایش طب کار

 • بررسی سلامت عمومی افراد قبل از استخدام
 • اطمینان از آمادگی افراد برای پذیرش شغل مربوطه
 • تشکیل پرونده پزشکی و مقایسه شرایط افراد در طی سال های فعالیت
 • استخدام نیروهایی با سلامت روحی و جسمی مناسب
 • ثبت مدارک و اطلاعات پزشکی افراد برای ارائه به مراجع قضایی
 • کاهش هزینه های درمان کارکنان
 • به حداقل رساندن آسیب های روحی و جسمی ناشی از کار
 • شناسایی و تشخیص به موقع بیماری ها
 • تشخیص بیماری هایی که با انجام کار شدت می یابند
 • تعیین شغل و جایگاه مناسب برای هر فرد در سازمان
 • شناسایی کارمندان در معرض خطر بیماری
 • پیشگیری از شیوع بیماری های واگیردار در سازمان

در نمونه جواب آزمایش طب کار، چه مواردی مورد بررسی قرار می گیرند؟

آزمایش طب کار برای بررسی سلامت افراد متقاضی کار و سلامت کارکنان سازمان به صورت دوره ای انجام می شود. تشخیص به موقع بیماری ها، درمان را سریع تر کرده و از به بار آمدن هزینه های اضافی برای افراد و سازمان ها جلوگیری می کند.

این آزمایش مطابق با سن، جنسیت، موقعیت شغلی، سابقه بیماری های زمینه ای و… برای افراد در نظر گرفته می شود. نمونه جواب آزمایش طب کار، مواردی که در ادامه بیان می کنیم، مورد بررسی قرار می دهد:

معاینات ابتدایی و بررسی اندام ها

در گام اول این آزمایش، معاینات از اندام های بدن فرد آغاز می شود. در این مرحله پزشک از فرد متقاضی درباره سوابق پزشکی او و خانواده اش نیز سوال می کند. بررسی اولیه سلامت اندام ها برای استخدام افراد در مشاغلی مانند آتش نشانی، خلبانی، نیروی انتظامی، ارتش و… حائز اهمیت است.

آزمایش طب کار
بررسی های ابتدایی اندام ها در آزمایش طب کار

آزمایش خون

یکی دیگر از موارد مهم آزمایش طب کار، انجام آزمایش خون است. در این آزمایش شاخص های متفاوت و مهمی مورد بررسی قرار می گیرند. شمارش تمام اجزای خون (گلبول های سفید، گلبول های قرمز، پلاکت ها، هموگلوبین و…) که تحت عنوان آزمایش cbc نیز شناخته می شود، از فاکتورهای مهم آزمایش خون طب کار است.

علاوه بر این بررسی کامل چربی خون (تری گلیسیرید، کلسترول) و بررسی میزان قند خون نیز از دیگر شاخص های مورد بررسی در آزمایش خون طب کار است. در برخی از موارد، ابتلا به اعتیاد نیز در آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد؛ اما در اغلب موارد، تست اعتیاد توسط آزمایش ادرار انجام می شود.

آزمایش ادرار

آزمایش ادار طب کار همانند سایر آزمایش های ادراری است که در طول سال انجام می دهید. تست اعتیاد طب کار، به منظور بررسی اعتیاد افراد شاغل یا متقاضی کار انجام می شود. تست اعتیاد طب کار، یکی از مهم ترین آزمایش ها برای سازمان های مختلف دولتی و خصوصی است. در آزمایش ادرار علاوه بر اعتیاد، موارد دیگری همچون بیماری های کلیوی، کبدی و دیابت نیز مورد بررسی قرار می گیرند.

معاینات بینایی سنجی

بررسی بینایی افراد، یکی از موارد مهمی است که توسط آزمایش طب کار مورد بررسی قرار می گیرد. بسیاری از مشکلات بینایی در صورت تشخیص به موقع، قابل درمان هستند؛ بنابراین انجام این تست در دوره های مختلف کاری بسیار مهم است. در معاینات بینایی سنجی طب کار، میدان دید، دید رنگ ها، عمق دید و تیزبینی افراد مورد بررسی قرار می گیرد.

بسیاری از مشاغل توسط کم بینایان یا نابینایان قابل انجام است و این تست برای این افراد نادیده گرفته می شود.

نوار قلب

بیماری های قلبی، بیماری های بسیار مهمی هستند که جان افراد را به خطر می اندازند. در این تست، ضربان و فرکانس قلب توسط الکترودهای متصل شده به افراد، اندازه گیری می شود. نوار قلب برای بررسی بیماری هایی مانند سکته قلبی، تنگی نفس و گرفتگی رگ های قلب، انجام می شود.

تست نوار قلب برای افراد بالای ۳۵ سال الزامی است. از افرادی که کمتر از ۳۵ سال دارند، نوار قلب گرفته نمی شود.

اسپیرومتری

اسپیرومتری آزمایشی است که برای بررسی مشکلات تنفسی و مشخص کردن حجم ریه انجام می شود. اسپیرومتری در تشخیص به موقع آسم و برونشیت مزمن بسیار کمک می کند. این آزمایش در مواردی که افراد در حین کار با مواد شیمیایی سر و کار دارند، بسیار مهم است و باید به صورت دوره ای انجام شود.

شنوایی سنجی

یکی از  فاکتورهای مهم آزمایش طب کار، شنوایی سنجی است. افراد کارمند در طول روز با مراجعین بسیاری سر و کار دارند؛ بنابراین باید از شنوایی خوبی برخوردار باشند. علاوه بر این شنوایی سنجی در مشاغلی که سر و صدای زیاد دارند؛ به منظور تشخیص و جلوگیری از آسیب های شنوایی ناشی از کار، انجام می شود.

فشار خون

فشار خون به علت درصد خطر بسیار بالا به نام قاتل خاموش شناخته می شود. بررسی فشار خون از موارد چکاپ های ماهانه است که بررسی سالانه آن مطابق با ماده ۹۲ قانون کار الزامی است.

بررسی سلامت روانی

در انتها برای تشخیص سلامت روانی متقاضیان کار و کارمندان و کاهش استرس آن ها، تست های سلامت روان انجام می شود. این تست ها به منظور بررسی میزان مسئولیت پذیری افراد نیز انجام می شود.

چکاپ ادواری

چکاپ های دوره ای کارمندان مطابق با ماده ۹۲ قانون کار الزامی است و باید حداقل سالی یک بار در سازمان ها، انجام شود. به طور کلی هدف از معاینات و چکاپ های ادواری، تشخیص و درمان به‌ موقع بیماری ها، پیشگیری از انتقال بیماری‌ های ویروسی و واگیردار در بین کارکنان و تغییر شغل بیماران متناسب با وضعیت جسمی و روحی آن ها است.

تست اعتیاد طب کار
الزام چکاپ های دوره ای مطابق با ماده ۹۲ قانون کار

بررسی تست اعتیاد طب کار و فاکتورهای آن

اعتیاد یکی از مهم ترین معضلات جامعه امروزی است که آسیب های فراوانی به همراه دارد. استخدام افراد معتاد، راندمان کار را تا حد زیادی پایین آورده و می تواند، مانند یک بیماری واگیر در بین سایر کارمندان نیز منتشر شود؛ از این رو سازمان ها و مراکز دولتی و خصوصی، در ابتدای استخدام و در ارزیابی های مستمر کارمندان خود، تست اعتیاد را الزامی می دانند. معمولا تست اعتیاد طب کار به دلایل زیر انجام می شود:

 • بررسی سلامت کارکنان
 • جلوگیری از استخدام افراد معتاد در سازمان
 • فراهم آوردن محیطی ایمن برای سایر کارکنان
 • پیشگیری از آلوده شدن سایر کارکنان
 • پیشگیری از بروز حوادث احتمالی مرتبط با مصرف الکل و مشروبات الکلی

آزمایش خون می تواند، وجود برخی از مواد مخدر در خون افراد را تشخیص دهد، اما معمولا برای تشخیص صددرصدی اعتیاد، آزمایش ادرار انجام می شود. این آزمایش به دلیل حساسیت بالا، باید فقط در محیط آزمایشگاه انجام شود. برای انجام آزمایش ادرار، لوله یا ظرف مخصوص ادرار به افراد داده می شود؛ سپس فرایند دریافت نمونه توسط دوربین های مدار بسته یا نیروی مسئول آزمایشگاه، نظارت و کنترل می شود تا از بروز هرگونه دستکاری در آن جلوگیری شود.

طیف وسیعی از مواد مخدر وجود دارند که پیدا شدن هر کدام از آن ها در آزمایش خون و ادرار، نشان از معتاد بودن فرد دارد. در آزمایش اعتیاد طب کار، موارد زیر بررسی می شوند:

 • تریاک
 • هروئین
 • کراک
 • ماری جوانا و ترکیبات مرتبط با آن
 • آمفتامین‌ هایی مانند مت آمفتامین
 • کوکائین
 • انواع استروئیدها
 • ترکیبات مرتبط با فنوباربیتال‌ ها
 • انواع الکل و ترکیبات الکلی
 • متادون
 • والیوم ها
 • مواد سنتتیک آنابولیک

موارد ذکر شده در فهرست بالا، می توانند بنا به درخواست کارفرما تغییر کنند؛ اما معمولا برای بررسی کامل افراد، تمام موارد یاد شده در تست اعتیاد طب کار مورد بررسی قرار می گیرند.

هزینه آزمایش طب کار در سال ۱۴۰۲

هزینه آزمایش طب کار در مراکز مختلف، متفاوت است. معمولا مراکز و آزمایشگاه های خصوصی هزینه بیشتری را برای انجام این آزمایشات دریافت می کنند. مطابق با ابلاغیه انجمن صنفی کارفرمایی، هزینه آزمایش طب کار به شرخ زیر است:

ردیف نوع آزمایش هزینه در سال ۱۴۰۲
۱ معاینات دوره ای ۵۶۰,۰۰۰
۲ معاینه به همراه آزمایش ۶۹۰,۰۰۰
۳ معاینه، آزمایش و نوار قلب ۷۹۰,۰۰۰


توجه داشته باشید که انجام نوار قلب، فقط برای افراد بالای ۳۵ سال الزامی است. معمولا هزینه آزمایش طب کار برای کارکنان سازمان های مختلف بر عهده کارفرما است اما ممکن است هزینه آزمایشاتی که در ابتدای استخدام افراد انجام می شود، بر عهده فرد متقاضی باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای انجام آزمایش طب کار

 • به همراه داشتن اصل و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی در زمان مراجعه به آزمایشگاه
 • در دست داشتن نامه معرفی از کارگزینی سازمان
 • به همراه بردن کارت پایان خدمت و فتوکپی آن
 • یک عدد عکس ۴*۳
 • همراه داشتن عینک یا سمعک در صورت استفاده

توجه داشته باشید که برای انجام آزمایش طب کار، ناشتا بودن به مدت حداقل ۱۰ ساعت لازم است. معمولا نتیجه این آزمایش یک روز بعد از انجام، آماده می شود. نتیجه این آزمایش تا زمان انجام آزمایش دوره ای بعدی معتبر است. پس از آماده شدن جواب این آزمایش، سمت شما در سازمان مشخص می شود.

با آنی آزما آزمایشگاه را به محل کار خود بیاورید

بسیاری از سازمان ها برای انجام آزمایش طب کار، یک یا دو روز از سال را برای کارمندان خود مرخصی با حقوق رد می کنند. این امر می تواند، سبب عقب افتادگی امور و نارضایتی ارباب رجوع شود. در این مواقع استفاده از خدمات آنی آزما بهترین گزینه برای شما است.

آزمایش طب آنی آزما
انجام آزمایش طب کار توسط تیم مجرب آنی آزما

کارفرمایان و مدیران مراکز دولتی و خصوصی می توانند با ثبت درخواست از آنی آزما، در سریع ترین زمان ممکن آزمایشگاه را به محل کار خود بیاورند. با ثبت درخواست، کادر مجرب آنی آزما به سازمان شما اعزام می شوند و تمامی آزمایشات و معاینات مربوط به طب کار را انجام می دهند.

آزمایش های خون گرفته شده از کارکنان به معتبرترین آزمایشگاه ها ارسال می شود؛ بنابراین می توانید با خیال راحت درخواست خود را ثبت کنید. یکی از مزایای مهم آنی آزما، آگاهی از دریافت نتایج به صورت آنلاین است. همکاران ما در آنی آزما، انواع آزمایشات شما را بدون دریافت هزینه اضافی انجام می دهند. شما عزیزان می توانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با همکاران ما در بخش پشتیبانی در تماس باشید.

رپورتاژ آگهی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از