سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

بهترین سن جراحی بینی در دختران

dell ghatar.com ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ دیدگاه ۴۳

بسیاری از دختران در سنین مختلف، مایل به انجام جراحی‌های زیبایی نظیر عمل بینی یا همان رینوپلاستی هستند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که پیش از اقدام به جراحی باید در نظر داشت، سن فرد متقاضی برای جراحی بینی می‌باشد.

انجام این جراحی در مناسب‌ترین سن و همچنین انجام مراقبت‌های لازم پس از آن کمک می‌کند تا افراد رضایت بیشتری از نتیجه عمل داشته باشند. گاهی اوقات انجام عمل بینی در سنین پایین یا در سن خیلی بالا، عوارضی را به همراه دارد. به همین دلیل است که بهترین سن جراحی بینی برای دختران، یک فاکتور اساسی در این عمل به حساب می‌آید.

بهترین سن جراحی بینی در دختران

بهترین سن برای انجام عمل بینی

برای تشخیص این مسئله که بینی استخوانی یا گوشتی دختران تا چه میزانی تغییر می‌کند، باید تا زمان کند شدن و یا پایان روند رشد غضروفی و اسکلتی بینی آنان صبر کرد. گاهی اوقات این روند رشد تا پایان سن ۱۸ سالگی همچنان ادامه دارد و باید از انجام عمل‌های زیبایی خودداری نمود.

بسیاری از متخصصان بر این عقیده هستند که بهتر است تا پیش از سن ۱۸ سالگی عمل زیبایی بینی انجام نشود. آنان توصیه می‌کنند که بهترین سن عمل بینی برای خانم ها پس از ۱۸ سالگی است که با بررسی وضعیت بینی و احتمال ادامه رشد ساختار آن قابل انجام خواهد بود. بنابراین علت محدودیت جراحی بینی در زیر سن ۱۸ سال، رشد اسکلت بدن بوده و تا هنگامی که استخوان‌ها رشد می‌کنند، نباید به سراغ عمل بروید ، لذا بهتر است که این جراحی را پس از ثبات رشدی صورت انجام دهید.

چرا برای دختران در سنین پایین نباید عمل بینی انجام داد؟

از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود جراحی بینی دختران در سنین پایین انجام نشود، بوجود آمدن مشکلات زیر می باشد:

 1. به دلیل اینکه رشد استخوان‌های صورت کامل نشده و ممکن است که پس از جراحی، صورت دختران بزرگتر شده و بینی با سایر اعضای صورت تناسب نداشته باشد و کوچک‌تر به نظر برسد.
 2. به دلیل ادامه رشد بینی در دوران بلوغ، با جراحی در سنین پایین به احتمال زیاد حالت بینی به گذشته باز می‌گردد. بنابراین نتیجه جراحی از بین رفته و باید دوباره این کار را انجام دهید.
 3. از مهم‌ترین خطر‌های جراحی بینی دختران در سنین پایین، عوارض بد بیهوشی برای آنان می‌باشد. پزشکان معتقدند که بیهوشی در دوران بلوغ، خطرات جدی را به دنبال خواهد داشت.
 4. بروز مشکلات پوستی، گرفتگی بینی و عدم تعادل بین مجرا‌های بینی به علت رشد پس از آن، از مشکلات دیگر جراحی رینوپلاستی در سن پایین است.

چرا برای دختران در سنین پایین نباید عمل بینی انجام داد؟

دلایل پافشاری دختران برای عمل بینی در سن کم

هر چند که بهترین سن جراحی بینی برای دختران بالای ۱۸ سال است اما اگر نظر دختران در سن بلوغ را در مورد تمایل به انجام رینوپلاستی جویا شوید، اکثر آنان با این عمل زیبایی در سن پایین موافق هستند و این تمایل به علت‌های زیر می‌باشد:

 • در دوران بلوغ، همه قسمت‌های بدن در حال رشد بوده و بینی بزرگتر به نظر می‌رسد. به این علت دختران از لحاظ ظاهری به افت اعتماد به نفس دچار شده و تصمیم به جراحی رینوپلاستی می‌گیرند.
 • در سنین بلوغ گاهی دختران در زمان شوخی با همسالان و دوستان خود، زیبایی یکدیگر را مورد حمله قرار داده و مسخره می‌کنند. این مسأله سبب می‌شود تا دخترانی که نقصی در بینی خود دارند، به انجام زودتر این جراحی مایل شوند.
 • دختران در دوران نوجوانی به علت هیجان زیادی که دارند، تحت تأثیر سلبریتی محبوب خود قرار گرفته و تمایل دارد تا مانند وی این جراحی را انجام دهند.
 • معمولا دختران نوجوان تحت تاثیر و  پیروی از مد در جامعه با گرفتن تصمیمی عجولانه و هیجانی، علاقه دارند که فرم بینی خود را در سنین نوجوانی تغییر داده و زیبا سازند.

تفاوت سن عمل بینی در دختران و پسران

به صورت کلی رشد جسمی در دختران معمولا تا حدود سن ۱۶ تا ۱۸ سالگی به پایان می‌رسد. در پسران نیز سن رشد جسمی کمی بیشتر و در حدود ۱۸ تا ۲۰ سالگی خواهد بود. البته صرف نظر از جنسیت، سن رشد می‌تواند با در نظر گرفتن ژنتیک از فردی به فرد دیگر تفاوت داشته باشد.

بنابراین در مورد تفاوت سن عمل بینی در دختران و پسران می‌توان گفت بهترین سن جراحی بینی برای دختران معمولا بالای ۱۸سال است، در حالیکه سن مناسب پسران برای این عمل پس از اتمام بلوغ و بالای ۲۰ سال می‌باشد. در هر حال لازم است که جراح بینی، وضعیت بلوغ افراد و رشد اجزای صورت را بررسی کرده و در شرایط عدم رشد غضروف بینی و نیز صورت فرد، به جراحی رینوپلاستی اقدام نماید.

تفاوت سن عمل بینی در دختران و پسران

چرا جراحی بینی در دختران قبل از سن بلوغ مجاز نمی‌باشد؟

پزشکان مختلف به دلایل زیر پیش از سن بلوغ جراحی زیبایی بینی را برای دختران انجام نداده و آن را غیرمجاز می‌دانند:

 • خونریزی

همانطور که می‌دانید جراحی بینی عملی تهاجمی بوده و در این جراحی، بخشی از بدن بریده می‌شود. در نتیجه معمولا افراد با خونریزی و گاهی عفونت مواجه می‌گردند که این امر در روزهای اول و تا زمان بهبودی برای دختران با سنین پایین، باعث ضعف و بی‌حالی بدنی می‌شود.

 • تورم

بعد از جراحی، تورم در صورت و در ناحیه بینی شایع است که این ورم در افراد با سنین پایین بیشتر بوده و در چند هفته اول بعد از عمل کاهش می‌یابد.

 • عفونت

عفونت پس از عمل بینی بسیار نادر است، ولی گاهی اوقات رخ می‌دهد. علائم عفونت شامل قرمز و متورم شدن، احساس درد و گرم شدن در ناحیه بینی می‌باشد. در صورت بروز هر کدام از علائم عفونت، لازم است به پزشک مراجعه کنید. قبل از جراحی بینی حتما رد انتخای پزشک خود دقت کنید برای آشنایی با نحوه انتخاب بهترین جراح حتما اینجا کلیک کنید و مقاله مورد نظر را مطالعه فرمایید.

 • تغییرات حسی

برخی از افراد پس از جراحی بینی با تغییرات کوچکی در حس بینایی یا بویایی مواجه می‌شوند که در چند هفته اول از بین می‌رود.

 • بیهوشی

در حقیقت می‌توان گفت که بیهوشی از خطرات جدی جراحی بینی در سنین پایین‌تر است که گاهی عوارض شدیدی را به دنبال خواهد داشت.

 • تغییر سلیقه در آینده 

سلیقه جامعه در دوران نوجوانی دختران در مقایسه با دوران بزرگسالی آن‌ها متفاوت بوده و تغییر می‌کند. یعنی گاهی یک مدل بینی در سنین پایین‌تر دختران بسیار رایج بوده ولی چند سال بعد افراد این مدل را نمی‌پسندند.

 • نتایج ظاهری نامطلوب

دوران بلوغ، دوران تحول فکری و ظاهری در افراد و به‌خصوص دختران است. قالب و فرم صورت و اجزای آن پس از این دوره تغییر بسیاری می‌کند. در نتیجه مدلی که شاید در سنین پایین‌تر بر روی بینی آن‌ها اجرا شده و برایشان جذاب باشد، بعد از پایان بلوغ با صورت فرد تناسبی نداشته و سبب نارضایتی او از چهره اش شود.
 
نتیجه گیری
هنگامی که بینی در شرایط رشد است، پس از عمل جراحی، احتمال بازگشت فرم بینی به حالت اولیه وجود دارد. به این منظور همواره پزشکان میگویند که بهترین سن جراحی بینی برای دختران دقیقا زمانی است که رشد بینی در آنان تکمیل شده باشد. در نتیجه لازم است که دختران پیش از این زمان به طور جدی از اقدام به جراحی بینی خودداری نمایند. درست است هر جراحی، خطرات خاص خود را دارد که پیش از اقدام به عمل باید آن را در نظر گرفت ولی در اکثر موارد داوطلبان جراحی زیبایی بینی که سن مناسبی دارند، به عوارض شدیدی دچار نمی‌شوند.

رپورتاژ آگهی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از