سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

مسافرت با کودکان؛ چالش ها به همراه راه حل های جذاب!

dell ghatar.com ۰۴ مهر ۱۴۰۲ دیدگاه ۱۲

سفر با کودکان در عین این که تجربه ی فوق العاده ای است، گاهی ممکن است چالش برانگیز نیز باشد. چه در حال سفر جاده ای با اتومبیل شخصی یا قطار باشید و چه پرواز به سمت مقصد را انتخاب کرده باشید، با نکاتی که می خواهم در این مقاله برایتان بگویم، می توانید کودک خود را در طول سفر مشغول، سرگرم و شاد نگه دارید.

مسافرت با کودکان

کودکان به خصوص در سنین پایین تر درک کمتری از مسافرت و اوقات فراعت دارند و این ما بزرگتر ها هستیم که باید این معانی و درک از آن را، برای کودکان بسازیم. اگر اولین مسافرت با قطار برای کودک، خاطره ای خوش به همراه داشته باشد، مطمئنا تا پایان عمر سفر با قطار برای او لذت بخش خواهد بود.

سرگرمی های مختلف برای کودکان در طول سفر

مهم ترین نکته که باید در مسافرت با کودکان در نظر بگیرید این است که آن ها موجوداتی کم حوصله هستند که تحت هر شرایطی می خواهند سرگرم باشند. بنابراین باید حداکثر سرگرمی های قابل حمل و آسان برای آن ها را به همراه داشته باشید و یا سرگرمی های جدیدی برای آن ها در طول سفر تهیه کنید.

بازی های گروهی که به کمترین تجهیزات نیاز دارند می توانند گزینه مناسبی برای سرگرم کردن کودکان در مسافرت باشند. همانطور که گفتیم؛ هر چه سن کودکان کمتر باشد

خوراکی ها در مسافرت: خوراکی ها، جزء اصلی سرگرم کردن کودکان و بزرگسالان در مسافرت هستند؛ از آن ها غافل نشوید. در طول مسافرت با کودکان خوراکی های مورد علاقه شان را تهیه کنید.

تکنولوژی در سفر: دنیای امروز دنیای تکنولوژی است و کودکان بیشتر از بزرگسالان ولع یادگیری، استفاده و وقت گذراندن در آن را دارند. در مواقعی از سفر می توانید گوشی هوشمند، و برنامه های حاوی قصه های صوتی، آهنگ کودکانه، کارتون، بازی و پادکست را در اختیار کودکان قرار دهید.

کتاب و مطالعه در مسافرت: قبل از سفر سری به کتابخانه با کتابفروشی ها بزنید و کتاب های مورد علاقه فرزندتان را برای او تهیه کنید تا در طول سفر و تعطیلات، بتواند از خواندن داستان کودکانه و فرصت مطالعه لذت ببرد.

وسایل مورد علاقه کودک: حتما عروسک یا اسباب بازی کودکان را با خود به مسافرت ببرید. حتی این فرصت را به کودک بدهید تا وسایل مورد علاقه اش را خودش برای سفر آماده کند. یک کوله پشتی کوچک در اختیار کودک قرار دهید و به او بگویید که به اندازه طرفیت کوله پشتی می تواند وسایل مورد علاقه خود را همراه خود به مسافرت بیاورد. سپردن این مسئولیت به کودکان، اعتماد به نفس آن ها را تا حد قابل توجهی تقویت می کند.

تورلیدر خوبی برای کودکان در سفر باشید

تورلیدر خوبی برای کودکان در سفر باشید!

برای کودکان خردسال که درک زبانی بالاتری دارند، می توانید نقش تورلیدری (رهبر مسافرت) را ایفا کنید؛ اگر خاطره ای از مقصد و راه سفر دارید برای کودک تعریف کنید، از جاذبه های مقصد برای او بگویید و در بازدید های مختلفی که از مکان های مختلف دارید، می توانید اطلاعات مفید و آموزنده ای را در اختیار کودک خود قرار دهید. کودکان عاشق یادگیری هستند؛ مخصوصا اگر این آموزش و یادگیری با روش های غیر مستقیم و لحن امری باشد. در مسافرت و صیاحت، کودکان می توانند نکات آموزنده و مفیدی را با همان شیوه ای که دوست دارند، یاد بگیرند. حتی می توانید بسیاری از نکات تربیتی را در قالب روش های غیر مستقیمی مانند خواندن قصه های کودکانه برای کودک خود توضیح دهید.

مجموعه قصه های سفر های پونه و پارسا به دور ایران، می تواند شما را بیشتر با این روش آشنا کند. قصه های شنیدنی پونه و پارسا، کودکان را به خوبی با جاذب های دیدنی و وقایع فاخر تاریخی هر استان آشنا می کند. قصه های گونه و پارسا را می توانید در وبسایت وولک به نشانی https://www.voolak.com/ دنبال کنید.

یکی دیگر از مزایای شنیدن مجموعه قصه های صوتی سفر های پونه و پارسا به دور ایران این است که قبل از مسافرت به سمت هر استان، می توانید ماجرای پونه و پارسا در آن استان را با کودک خود، بشنوید و با آشنایی به سمت مقصد بروید. این قصه ها می تواند جاذبه هایی از استان های مختلف در اختیار شما عزیزان قرار دهد که برایتان جدید و جذاب هستند و انگیزه مسافرت شما به آن استان ها باشند.

داستان کودکانه

برای مشاهده مجموعه سفر های پونه و پارسا به دور ایران و صد ها قصه صوتی دیگر در وولک، می توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

داستان کودکانه

از داستان های متنوع و جدید کودکانه می توانید استفاده های دیگری هم داشته باشید. همانطور که در بالا گفتیم، می توانید کتاب ها و فایل داستان های مورد علاقه کودک خود را با خود همراه داشته باشید، و هر زمان که فراغتی برای کودک ایجاد شد، برای او بخوانید. اگر کودک شما با عادت خوب مطالعه اُنس گرفته باشد، حتما در طول سفر برای کتاب ها و مطالعه ابراز دلتنگی می کند و به همراه داشتن آن ها می تواند لحظات شیرین مطالعه را در مسافرت برای او دلنشین کند.

از کتاب داستان های کودکانه و قصه های صوتی آرامش بخش، هم چنین می توانید برای بهانه گیری های مختلف کودکان در مسافرت استفاده کنید. اما دقت کنید که حتما در طول مسافرت، از داستان های مورد علاقه کودک برای سرگرمی و فراغت او استفاده کنید و آن را با طعم آموزش و اجبار ترکیب نکنید، چراکه ممکن است علاقه او به مطالعه، تا همیشه با خاطراتی جبری در هم آمیخته شود.

تکلیف عادت های خوب کودک، در مسافرت چه می شود؟

بسیاری از والدین این نگرانی را دارند که زحمات تربیتی خود را در طول مسافرت از دست بدهند. حتما دیده یا شنیده اید که بعد از دوره های متعدد تعطیلات یا مسافرت ها، والدین برای برگرداندن بعضی از عادات به کودک خود درمانده و کلافه می شوند. بهترین توصیه برای این موضوع این است که تا جایی که امکان دارد سعی کنید عادت های خوب را برای کودکان حفظ کنید.

بیشترین چالش ها در این خصوص برای تغییر زمان و مکان خواب کودکان است؛ زمان کنترل پذیرتر است اما تغییر مکان خواب، برای بسیاری از کودکان، عادت های بدخوابی را به دنبال دارد که می تواند در زمان خواب نیز تاثیر گذار باشد. ایجاد عادت های مثبت خواب برای کودکان در خانه، و تداوم آن در مسافرت ها، می تواند این چالش را تا حدودی کنترل کند.

مثلا عادت به در آغوش گرفتن عروسک مورد علاقه یا گوش دادن به موسیقی و لالایی کودکانه آرامش بخش قبل از خواب می تواند مراحل به خواب رفتن را در کودکان آسان تر کند. به این ترتیب در مسافرت ها و تغییر مکان خواب کودک، می توان با عروسک یا لالایی مورد علاقه کودک، شرایط خواب را در ذهن کودک تداعی کرد و او را به خوابی آرام و دلپذیر هدایت کرد.

رپورتاژ آگهی

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از