آیا مکمل کلاژن به جوان سازی پوست کمک میکنند؟

dell ghatar.com ۰۳ دی ۱۴۰۲ یک دیدگاه ۳۰

سوال رایجی که در سالهای اخیر در صنعت زیبایی همیشه توسط افرادی که دنبال مقابله با پیر پوستی و جوان سازی پوست هستند این بوده که آیا مکمل کلاژن به جوان سازی پوست کمک میکند؟ یا فقط ما با یک تبلیغات اغواگرانه مواجه هستیم.

کلاژن چیست

افراد مشهور و تاثیرگذار در شبکه های اجتماعی در مورد فواید این مکمل ها برای پوست، مو و ناخن ها مطالب مثبت زیادی را بیان کرده اند. این مطالب از این نظر که به صورت کلی کلاژن چون پروتئنی است که در بدن از این بافت ها پشتیبانی میکند میتواند صحیح باشد و بیانگر این موضوع است که کلاژن در پوست، مو و حتی ناخن ها موجب ایجاد شادبی و جوانی شود. ما در اینجا سعی خواهیم کرد بررسی کنیم که واقعا مصرف خوراکی کلاژن و استفاده از مکمل ها روی پوست و مو اثر مثبت دارند یا باید کلا به این مکمل ها فکر هم نکنیم.

کلاژن چیست؟

کلاژن یک پروتئین ساختاری اصلی در بافت های بدن ما است و در پوست، مو، ناخن ها، تاندون ها، غضروف ها و استخوان ها یافت می شود. کلاژن با مواد دیگری مانند هیالورونیک اسید و الاستین برای حفظ خاصیت ارتجاعی، حجم و رطوبت پوست کار می کند. همچنین به ساخت پروتئین هایی مانند کراتین که پوست، مو و ناخن ها را تشکیل می دهند کمک می کند. بدن ما به طور طبیعی با استفاده از اسیدهای آمینه موجود در غذاهای غنی از پروتئین یا کلاژن مانند آب قلم، گوشت، سوپ پای مرغ و خوراک ماهی کلاژن تولید می کند. اما افزایش سن، آسیب نور خورشید، سیگار کشیدن و مصرف الکل همگی باعث کاهش تولید کلاژن می شوند. پس با افزایش سن به صورت طبیعی در اثر پیری درونی و آسیب های بیرونی فرد هر سال مقداری از کلاژن بدن خود را از دست میدهد و همزمان قدرت تولید آن نیز توسط بدن برای جایگزینی کلاژن از دست رفته کاهش پیدا میکند.

بررسی های علمی مکمل های کلاژن خوراکی

در بررسی های صورت گرفته در ده ها مقاله مرتبط با کلاژن خوراکی منتشر شده در مجلات بین المللی درماتولوژی که بیش از هزار شرکت کننده داشته اند مشخص شده است که افرادی که مکمل خوراکی کلاژن استفاده کرده اند شاهد بهبودی استحکام، لطافت و رطوبت پوست خود بوده اند. این افراد مشاهده کرده اند که چین و چروک های پوست آنها پس از دوره مکمل دهی با کلاژن خوراکی کاهش قابل قبولی داشته اند. بسیاری از منتقدان با دید منفی به نتایج این پژوهش ها که به نظر امیدوار کننده است نگاه میکنند و اظهار کرده اند که خب ممکن است این بهبودی ها اصلا ناشی از مکمل کلاژن که این افراد مصرف کرده اند نبوده باشد. این منتقدان اعتقاد دارند این مطالعات سمت و سوی تجاری دارد چون تمام مکمل های استفاده شده در این پژوهش ها برند های تجاری بوده اند.

در پاسخ متخصصان و پژوهشگران این مقالات عنوان کرده اند که منتقدان اگر بجز اظهار نظرهای بدون پشتوانه علمی، توانایی دیگری دارند بهتر است اظهارات خود را با انجام یک پژوهش علمی اثبات و آن را در یک ژورنال علمی منتشر نمایند و برای اینکه از برند های تجاری کلاژن خوراکی استفاده نکنند بهتر است خود شخصا اقدا به استخراج کلاژن از منابع گاوی نمایند.

اما در مورد اثر مکمل های کلاژن بر روی مو و ناخن پژوهش های بسیار کمی در تایید آن وجود دارد که نشان دهد این مکمل به مو و ناخن کمک میکند. در یک مورد مطالعه کوچک روی ۲۵ نفر با ناخن های شکننده به مدت ۲۴ هفته روزانه ۲٫۵ گرم مکمل دهی کلاژن صورت گرفت که نتیجه این بود که هر ۲۵ نفر شاهد بهبود شکنندگی و رشد ناخن ها بودند. در مورد اثر مکمل های کلاژن روی مو و ناخن قطعا به پژوهش های جامع تر با گروه های کنترل دقیق تر و دارونما نیاز است.

با افزایش سن چه اتفاقی برای کلاژن می افتد؟
کلاژن هشتاد درصد از پوست انسان را تشکیل می دهد و با پروتئین الاستیک کار می کند تا پوست ما را انعطاف پذیر و کشیده نگه دارد. اما موضوعی که موجب نگرانی است این است که با افزایش سن، بدن ما توانایی تولید و سنتز کلاژن را به مرور از دست میدهد. و این یعنی با افزایش سن هر سال که میگذرد سطح کلاژن در پوست ما هی کمتر و کمتر می شود و خبر بد این است که بدن ما با گذشت هر سال از عمر ما کلاژن کمتری تولید می کند و این کلاژن تولیدی در سنین بالاتر کیفیت کمتری نسبت به کلاژن تولیدی سالهای جوانی دارد.

مجموعه عواملی بیرونی همچون آسیب های ناشی از نور آفتاب، آلودگی هوا در کلانشهر ها و سیگار کشیدن میتوانند باعث پایین آمدن نرخ تولید کلاژن و بالا رفتن سرعت کاهش سطح کلاژن در پوست ما می شوند. با توجه به اینکه تقریباً همه مایلند پوست صاف و شبنم دار جوان را تا زمانی که ممکن است حفظ کنند، به راحتی می توان فهمید که چرا کلاژن یک ماده ترند شده در صنعت زیبایی است. پس باید تاکید کرد که با افزایش سن، تولید کلاژن طبیعی کاهش می یابد و منجر به چین و چروک و خطوط می شود. پوستی که کلاژن کمتری دارد، خشک‌تر است و این اثر مخرب با عواملی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب، دود سیگار و آلودگی تقویت می‌شود.

پپتیدهای کلاژن چیست

پپتیدهای کلاژن چیست؟

پپتیدهای کلاژن (همچنین به عنوان کلاژن هیدرولیز شده شناخته می شود) کاملاً مشابه کلاژنی نیستند که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. در حالی که کلاژن زنجیره بلندی از آمینو اسیدهایی است که پوست و بافت همبند را می‌سازد، پپتیدهای کلاژن از آن کلاژن مشتق می‌شوند و از زنجیره‌های بسیار کوتاه‌تری از اسیدهای آمینه تشکیل می‌شوند. برخی از مطالعات کوچک نشان داده اند که پپتیدهای کلاژن خواص خاصی از شرایط پوستی مانند رطوبت پوست، خاصیت ارتجاعی، چین و چروک و زبری را بهبود می بخشد و همچنین نشان داده شده است که کلاژن هیدرولیزه باعث افزایش رطوبت پوست می شود. مکمل های کلاژن پس از مصرف در سیستم گوارش به پپتیدهای کلاژن تجزیه و وارد جریان خون میشوند و به سلول های سازنده کلاژن و هیالورونیک اسید در بدن سیگنال برای سنتز ارسال میکنند و از این نظر به بهبود تولید طبیعی کلاژن در پوست کمک میکنند. این پپتیدها نقش محرک سنتز کلاژن، آبرسان و آنتی اکسیدان در پوست دارند و حتی به بهبود مقاومت پوست در مقابل اثرات مخرب نور آفتاب نیز کمک میکنند.

منابع تولید مکمل کلاژن های خوراکی

دو منبع رایج برای تولید کلاژن برای مکمل های خوراکی، منابع گاوی و دریایی است. این دو منبع اشکال موثری از کلاژن را ارائه میدهند که معمولا توسط شرکت ها از منابع با کیفیت استفاده میشود. برای مثال منابع گاوی معمولا از گاوهای تغذیه شده با علف ارگانیک و یا تغذیه شده در مرتع استفاده میکنند. پروتئین های کلاژن ماهی معمولا در پوست و فلس های ماهی یافت می شوند و منبع کلاژن نوع I و II هستند. کلاژن گاوی از استخوان ها و پوست گاوها می آید و منبع کلاژن نوع I و III است. بو و طعم هر دو نوع به سختی در یک مکمل قابل تشخیص است، بنابراین به راحتی می توان آن را به تنهایی مصرف کرد یا در نوشیدنی ها، اسموتی ها و غذا مخلوط کرد.

بهترین قرص کلاژن ساز پوست کدام است؟

اکنون می دانید که کلاژن یک پروتئین بسیار مهم است که به عنوان چسب در پوست شما عمل می کند و آن را به وضوح قوی تر، جوان تر و انعطاف پذیرتر نگه می دارد. سطح کلاژن طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد، بنابراین با کمک پپتیدهای کلاژن می توانید پوست خود را تقویت کنید و بافت آن را صاف و بدون عیب نگه دارید. مکمل کلاژن ساینس افترایو بهترین مکمل کلاژن هدرولیز شده در مارکت است که حاوی کلاژن هیدرولیزه گاوی نوع I و III به علاوه ژلاتین گاوی نوع B است. هر قوطی از این مکمل دارای تعداد ۱۲۰ کپسول ۷۵۰ میلی گرمی کلاژه هیدرولیز شده است که با ژلاتین گاوی نوع B، عصاره برگ آلوئه ورا، منیزیم استئارات سبزیجات تقویت شده است. افترایو امریکا تضمین نموده که در تهیه پپتیدهای کلاژن خود از کلاژن حاصل از گاوهای تغذیه شده با علف طبیعی و کاملا امریکایی استفاده کرده است.

بهترین قرص کلاژن ساز پوست

گزینه دوم در مارکت مکمل کوکونات کلاژن مای ویتامینز تولید انگلستان و یک مکمل تخصصی کلاژن خوراکی در ترکیب با ویتامین سی و روغن نارگیل است. این مکمل از بهترین های دنیا برای پشتیبانی از تحریک بیوسنتز کلاژن در پوست و بافت های همبند است و حاوی کلاژن هیدرولیز شده برای جذب بهتر و سریع تر در کنار روغن نارگیل به عنوان منبع طبیعی تری گلیسیرید است که به حفظ سلامت و وضعیت طبیعی سلول های پوست و آبرسانی بهتر پوست های خسته و کم آب کمک میکند. کوکونات کلاژن در دو تعداد ۶۰ و ۱۸۰ کپسول ارائه شده است. هر دو کپسول این محصول حاوی ۸۰ میلی گرم ویتامین سی، ۵۰۰ میلی گرم کلاژن هیدرولیز شده و ۲۵۰ میلی گرم روغن نارگیل است. کلاژن ساینس از نظر تعداد قرص، قیمت و کیفیت از کوکونات کلاژن برتر و محبوب تر است. به این ترتیب با انتخاب این دو محصول معتبر می توانید به کاهش علائم قابل مشاهده پیری پوست کمک کنید و به پوست خود قدرتی را که شایسته آن است بازگردانید.

توصیه های معتبر علمی

اگر هدف شما بهبود بافت، افتادگی و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست و به حداقل رساندن چین و چروک است، بهتر است ابتدا روی محافظت در برابر آفتاب و استفاده از رتینوئیدهای موضعی تمرکز کنید که مهم ترین بخش مراقبت از پوست با هدف جوان سازی است. مراقبت موضعی از پوست به صورت صحیح با محصولات مناسب حاوی SPF، ویتامین سی و رتینوئیدها و حتی پپتیدها افدامات بسیار موثری است که تحقیقات معتبر و گسترده تری آن را اثبات نموده اند. زمان که شما یک سیستم مراقبت از پوست موضعی صحیح دارید بهترین زمان برای استفاده از مکمل های زیبایی همچون مکمل کلاژن خوراکی است. این دو مکمل کلاژن خوراکی معرفی شده حاوی مقادیر بالای پرولیل هیدروکسی پرولین و هیدروکسی پرولیل گلیسین هستند که در کاهش چین و چروک و بهبود رطوبت پوست بهترین هستند.

رپورتاژ آگهی

4.2 5 رای‌ها
امتیازدهی به مطلب

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx