نرخ دیه ۱۴۰۳ اعلام شد/ افزایش بیش از ۳۰ درصدی نرخ دیه ماه‌های عادی و حرام

dell ghatar.com ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ دیدگاه ۱۳

طبق اعلام قوه قضاییه، نرخ دیه نسبت به سال جاری افزایش ۳۳.۵ درصدی داشته است و به دنبال آن نرخ دیه سال ۱۴۰۳، یک میلیارد و دویست میلیون تومان در ماه‌های عادی و یک میلیارد و ششصد میلیون تومان در ماه‌های حرام مشخص شده است.

نرخ دیه 1403

طبق روال هر سال، مبلغ دیه سال پیش رو در روزهای پایانی سال توسط قوه قضاییه تعیین و اعلام می‌شود. نرخ دیه سال ۱۴۰۳ نیز در تاریخ ۲۶ اسفند توسط رئیس قوه قضائیه، محسنی اژه‌ای اعلام شد. طبق این خبر نرخ دیه کمی بیشتر از ۳۳ درصد افزایش داشته است و از مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان به ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است.

در راستای ابلاغ این بخشنامه توسط آقای محسنی اژه‌ای به تمامی واحدهای قضایی و دادسراهای کشور، به موجب اجرای ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی، قیمت دیه کامل ۱۴۰۳ در ماه‌های غیرحرام مبلغ ۱۲ میلیارد ریال و در ماه‌های حرام (ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب) ۱۶ میلیارد ریال مشخص شده است. لازم به ذکر است که به دنبال این تغییر، علی بنیادی نائینی معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی، نرخ بیمه شخص ثالث ۱۴۰۳ را ۳۵.۵ درصد افزایش داد.

در ادامه تغییرات نرخ دیه سالیانه و حق بیمه شخص ثالث را در ده سال اخیر مشاهده می‌کنید:

سالنرخ دیه در ماه‌های عادی (میلیون تومان)نرخ دیه در ماه‌های حرام (میلیون تومان)درصد رشد دیه نسبت به سال قبلدرصد رشد حق بیمه نسبت به سال قبل
۱۳۹۳۱۵۰۲۰۰۳۱.۶۲۴
۱۳۹۴۱۶۵۲۲۰۱۰۱
۱۳۹۵۱۹۰۲۵۳۱۵.۲۱۵.۲
۱۳۹۶۲۱۰۲۸۰۱۰.۵۱۰
۱۳۹۷۲۳۱۳۰۸۱۰۹.۵
۱۳۹۸۲۷۰۳۶۰۱۶.۹۳۴.۹
۱۳۹۹۳۳۰۴۴۰۲۲.۲۲۵.۹
۱۴۰۰۴۸۰۶۴۰۴۵.۵۳۷
۱۴۰۱۶۰۰۸۰۰۲۵۲۱
۱۴۰۲۹۰۰۱میلیارد و ۲۰۰۵۰۳۰
۱۴۰۳۱میلیارد و ۲۰۰یک میلیارد و ۶۰۰۳۳.۵۳۵.۵

5 1 رای
امتیازدهی به مطلب

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx