رازهای ناگفته پل ‌های اصفهان: سفری به دل تاریخ ایران

dell ghatar.com ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ دیدگاه ۴۰

نام اصفهان با پل‌های تاریخی این شهر گره خورده است و بسیاری از افراد برای دیدن این جاذبه‌های تاریخی به اصفهان سفر می‌کنند. پل‌های اصفهان که معماری شگرف آن‌ها زبانزد است، در سطح جهانی نیز شهرت دارند. در این مطلب، علاوه‌‌بر ذکر جزییاتی از مشهورترین پل‌های اصفهان، آن دسته از پل‌های کمتر ناشناخته این شهر را مهم معرفی کرده‌ایم. شما همچنین می‌توانید با خرید آنلاین بلیط قطار سفری هیجان‌انگیز و درعین‌حال مقرون‌به‌صرفه به این شهر تاریخی ایران‌زمین داشته باشید.

پل ‌های اصفهان

دلایل وجود پل‌های متعدد در اصفهان

اصفهان، شهری بی‌نظیر در قلب ایران عزیزمان است. شهری با تمدن و فرهنگی غنی که در سه دوره ازجمله دوره صفویان، پایتخت ایران بود. دوره‌های اختلاط فرهنگی ایرانی و اسلامی و حضور حکمرانان مختلف در اصفهان، آثار تاریخی و مذهبی ارزشمندی را به این شهر هدیه داده است. پل‌های متعدد، به‌عنوان سازه‌هایی تاریخی، مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان محسوب می‌شوند.

موقعیت جغرافیایی اصفهان و ارتباط آن با پل‌ها

اصفهان در نزدیکی رودخانه زاینده‌رود قرار دارد. زاینده‌رود از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه در فلات مرکزی ایران محسوب می‌شود. طول رودخانه زاینده‌رود ۳۶۰ کیلومتر است و در حوزه‌ای به مساحت ۴۱۵۰۰ کیلومترمربع قرار دارد. این رودخانه برای سال‌های متمادی، منبع آبی این منطقه بوده و یکی از مهم‌ترین دلایل وجود پل‌های متعدد در اصفهان همین رودخانه است. پل‌های اصفهان روی رودخانه زاینده‌رود و با هدف ایجاد راه‌های ارتباطی بین مناطق شهری و تسهیل در تردد مردم ساخته شده‌اند.

اهمیت سیاسی اصفهان و ارتباط آن با پل‌ها

همان‌طور‌که اشاره کردیم، پل‌های اصفهان در سطح جهانی شهرت دارند و برخی از آن‌ها مانند سی‌وسه‌پل در فهرست میراث جهانی (یونسکو) ثبت شده‌اند. دلیل شهرت این پل‌ها، شگفتی معماری آن‌ها است. پل‌های اصفهان شاهکارهای معماری زمان خود هستند. این پل‌ها غالبا به‌دستور حکمرانان و با هنرمندی معماران توانای آن زمان ساخته شده‌اند. به‌طورکلی، ترکیبی از عوامل طبیعی، تاریخی و فرهنگی، منجر به ساخت تعداد زیادی پل در اصفهان شده است. این پل‌ها، جزیی از هویت و زیبایی این شهر محسوب می‌شوند و طیف وسیعی از گردشگران را به خود جذب می‌کنند. پل‌های اصفهان در فواصل مختلفی از هم قرار دارند.

اگر خودروی شخصی ندارید، با خرید آنلاین بلیط قطار و سفر با این وسیله ارزان‌قیمت، می‌توانید بودجه بیشتری برای حمل‌ونقل شهری و بازدید از تمامی پل‌های این شهر ذخیره کنید. با‌توجه‌به افزایش سفر به اصفهان در ایام پیک سفر، ظرفیت قطارها به‌سرعت تکمیل می‌شوند؛ بنابراین، حتما بلیط ‌های خود را در زمان پیش فروش قطار خریداری کنید. بهتر است زمان دقیق پیش فروش بلیط قطار را از سایت‌های معتبری همچون فلای تودی پیگیری کنید. در ادامه، با ناگفته‌هایی از مشهورترین پل اصفهان آشنا خواهید شد.

خرید آنلاین بلیط قطار اصفهان

پل خواجو، پل اسرارآمیز اصفهان

پل خواجو به‌دستور شاه‌عباس صفوی، بر روی خرابه‌های پل حسن‌بیک دوره تیموری بنا شده است. این پل کاربردهای مختلفی از‌جمله رفت‌وآمد مردم و به‌ویژه زرتشتیان، تماشای مسابقات قایقرانی، تفرجگاه مردم و … داشت. در میانه پل نیز محلی برای اقامت شاه‌عباس و خانواده‌اش ساخته شده است. پل چهارطبقه خواجوی اصفهان، معماری بی‌نظیری دارد و به‌دلیل همین معماری منحصربه‌فرد و تزیینات کاشی‌کاری مخصوص صفویان، در جهان مشهور شده است. زیبایی پل خواجو در فصل بهار و هنگام طغیان رودخانه، چندین برابر می‌شود.

رازهای پل خواجو

جالب است بدانید که پی‌های پل خواجوی اصفهان با آب بیشتر نه‌تنها دچار فرسایش نمی‌شوند، بلکه حتی مستحکم‌تر خواهند شد و این پل درواقع برای پایداری بیشتر به آب نیاز دارد. تماشای منظره رودخانه، به‌ویژه نورپردازی سه‌بعدی در شب‌ها، مهم‌ترین جاذبه پل خواجو در زمان کنونی است. این پل به اسرارآمیز‌بودن شهرت دارد و یکی از رازهای آن شمعی است که از ترکیب فضای سه‌بعدی و محل برخورد دیواره‌های عقبی و جلویی به‌وجود آمده است. تصویر این شمع روی دیوار، منظره‌ای فوق‌العاده جذاب ایجاد می‌کند. البته برای دیدن آن باید در طبقه پایین پل بایستید. اگر از بالا به پل خواجو نگاه کنید، تصویر عقابی که بال‌های خود را باز کرده و در حال پرواز روی زاینده‌رود است را مشاهده خواهید کرد و طبقات پل نیز همچون پرهای عقاب به‌نظر می‌رسند. برآمدگی‌های شاه‌نشین طبقه دوم پل در منظره به‌وجود‌آمده، سر عقاب را تکمیل می‌کنند.

پل خواجو در دوره قاجار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. راز دیگر این پل به پیدا‌شدن سنگ قبرهای بسیار قدیمی مربوط می‌شود. این سنگ قبرها به‌همراه تعداد زیادی تخته‌سنگ با علائم عجیب در جریان حفاری‌های انجام‌شده هنگام بازسازی و ترمیم این پل کشف شده است.

پل‌های کمتر شناخته‌شده اصفهان

علاوه‌بر پل‌های مشهور اصفهان ازجمله پل چوبی، پل مارنان، سی‌وسه‌پل، پل شهرستان و … که اغلب در زمان صفویه ساخته شده‌اند، تعدادی پل دیدنی و کمتر شناخته‌شده نیز در این شهر وجود دارند. پل‌های کمتر شناخته‌شده اصفهان در دوره‌های تاریخی مختلف و با هدف تسهیل تردد مردم ساخته شده‌اند. در فهرست زیر، نام، آدرس و کاربرد این پل‌ها را ذکر کرده‌ایم.

  • پل وحید، غربی‌ترین پل زاینده‌رود که بزرگراه خیام را به بزرگراه میرزا کوچک‌خان متصل می‌کند.
  • پل فلزی اصفهان، خیابان بهشتی و خیابان حکیم نظامی را به‌هم متصل می‌کند.
  • پل فردوسی، خیابان شیخ صدوق شمالی را به خیابان فردوسی پیوند می‌دهد و در حدفاصل سی‌وسه‌پل و پل چوبی قرار دارد.
  • پل آذر، خیابان آذر را به خیابان توحید وصل می‌کند.
  • پل بزرگمهر، خیابان بزرگمهر را به خیابان سجاد پیوند می‌دهد.
  • پل غدیر، جدیدترین پل زاینده‌رود، مابین پل شهرستان و پل بزرگمهر قرار دارد و بزرگراه همت را به بزرگراه صیاد شیرازی وصل می‌کند.

رازهای پل خواجو و سی و سه پل

فروش و پیش فروش بلیط قطار از سایت قابل‌اعتماد فلای تودی

پل‌های اصفهان به‌نوعی نماد این شهر هستند. موقعیت جغرافیایی، سیاسی و فرهنگی اصفهان، منجر به ساخت تعداد زیادی پل در این شهر شده است. برخی از این پل‌ها مانند سی‌وسه‌پل و پل خواجو بسیار مشهور هستند و حتی سی‌وسه‌پل به ثبت جهانی رسیده است. پل خواجو رازهایی مانند کشف سنگ قبرهای مرموز و تصویر شمع روی دیوار دارد. شما می‌توانید با خرید آنلاین بلیط قطار از سایت فلای تودی، سفری ارزان به اصفهان داشته باشید و بسیاری از این جاذبه‌های شگفت‌انگیز را از نزدیک ببینید. فلای تودی، معتبرترین سایت فروش و پیش فروش قطار در ایران است که انجام بسیاری ملزومات سفر از قبیل رزرو هتل، رزرو پرواز و … را برای‌ شما آسان می‌کند.

رپورتاژ آگهی

5 1 رای
امتیازدهی به مطلب

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx