روسای جمهور در ایران چقدر حقوق دریافت می‌کنند؟

lokomotive ghatar.com ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ دیدگاه ۱۶۳

محمود احمدی نژاد رییس دولت دهم در سال ۹۰ اعلام کرد که حقوق رییس جمهور در کشورمان ۳میلیون تومان است و او این رقم را به عنوان حقوق رییس جمهور دریافت می‌کند.

رئیس جمهوران ایران

شایعه حقوق ۳۵۰میلیونی رییس جمهور در سال ۱۴۰۰ واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت. اینکه حقوق رییس جمهور ایران چقدر است و رییس دولت برای چهار سال فعالیت در پاستور چقدر دستمزد دریافت می‌کند، یکی از سوالاتی است که ذهن بسیاری از مخاطبان را به خود مشغول کرده است.

به گزارش اکونگار، رییس جمهور، عالی‌ترین مقام رسمی پس از رهبر است که با رای مردم سکان هدایت کشور را به عهده می‌گیرد. وی بر اساس اصل قانون اساسی کشورمان در برابر فعالیت باید دستمزدی دریافت کند که این دستمزد دارای شرایط و ضوابط خاصی است. رییس جمهور هم مانند تمامی حقوق بگیران دولتی بر اساس ضوابط و قوانین حقوق می‌گیرد. یکی از الگوهای اصلی برای سنجش میزان حقوق رییس جمهور، ضریب حقوق است.

بر اساس بند ۲۱ حکم حقوقی کارکنان دولت، در ستون سمت راست بندهای حقوق و فوق العاده‌ها و در ستون وسط قسمت امتیاز قابل ملاحظه است و و در ستون سمت چپ مبلغ به ریال درج می‌شود.

  پیکر رئیس جمهور پنج شنبه در مشهد دفن می‌شود

هیئت دولت در ابتدای هر سال به استناد ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب ۱۳۸۶- و در سال‌های اخیر احکام قانون برنامه و بودجه سنواتی، ضریب ریالی حقوق را اعلام می‌کند و امتیاز درج شده در احکام در ضریب حقوق ضرب می‌شود.

حال در این میان ضریب حقوق رییس قوه مجریه تعیین کننده حقوق رییس جمهور است. بر اساس اطلاعات ضریب حقوق رئیس جمهور در کشورمان ۱۸۰۰ است. البته رقم دقیقی از میزان حقوق رییس جمهور کشورمان در دسترس نیست، اما بیشتر رییس جمهورهای کشورمان اساتید دانشگاه و اعضای هیت علمی دانشگاه ها هستند که حقوق و ضریب حقوق آنها بر اساس مصوبه هیات دولت برای این گروه تعیین می‌شود.

حقوق رییس جمهور کشورمان پس از بازنشستگی هم با این منوال و روش تعیین می‌شود. درحالی که در سال ۱۴۰۰ صحبت از حقوق ۳۵۰میلیون تومانی برای حسن روحانی می‌شد، اما او اعلام کرد که دستمزدش دقیقا برابر با حقوق یک استاد دانشگاه است.

  پیکر رئیس جمهور پنج شنبه در مشهد دفن می‌شود

حقوق اساتید دانشگاه هم بر اساس قانون بودجه تعیین و دارای یک سقف مشخص است، از این رو می‌توان گفت که حقوق رییس جمهور نمی‌تواند آمار و ارقام نجومی باشد.

از آنجایی که بر اساس اصل ۱۴۱ قانون اساسی رییس جمهور نمی‌تواند بیش از یک شغلی دولتی داشته باشد، در نتیجه حقوق رییس جمهور بر اساس همان رشته فعالیتی اعمال می‌شود. زیرا سمتهای‌ آموزشی‌ در دانشگاه‌ ها و مؤسسات‌ تحقیقاتی‌ از این‌، حکم‌ مستثنی‌ هستند.

گفتنی است، محمود احمدی نژاد رییس دولت دهم در سال ۹۰ اعلام کرد که حقوق رییس جمهور در کشورمان ۳میلیون تومان است و او این رقم را به عنوان حقوق رییس جمهور دریافت می‌کند.

0 0 رای‌ها
امتیازدهی به مطلب
منبع: اعتماد

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx