فرایند مهاجرت تحصیلی به کانادا چگونه است؟

dell ghatar.com ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ دیدگاه ۹

وقتی صحبت از مهاجرت تحصیلی می‌شود، کشورهای مختلفی در ذهنمان تداعی می‌شوند، اما به راستی کدام کشور گزینۀ مناسب‌تری برای ما به حساب می‌آید؟

در این موضوع که انتخاب کشور برای تحصیل به شرایط گوناگون شخصی و پیرامون افراد وابسته است، هیچ شکی نیست اما مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از گزینه‌هایی است که برای بیشتر افراد یک انتخاب مناسب به حساب می‌آید. آیا شما با مراحل انجام این کار آشنایی دارید؟ اگر پاسخ شما به این پرسش منفی است، بهتر است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فرایند مهاجرت تحصیلی به کانادا چگونه است؟

فرایند مهاجرت تحصیلی به کانادا چگونه است؟

کانادا به یک مقصد مطلوب وقابل قبول برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است و اعداد به وضوح دلیل این موضوع را نشان می دهد. تا پایان سال ۲۰۲۲، کانادا میزبان بیش از ۸۰۷۷۰۰ دانش‌آموز و دانشجوی بین‌المللی در تمام سطوح آموزشی بوده است.

تنوع تابعیت متقاضیان تحصیل در کانادا بسیار شگفت انگیز است. هند ۴۰%، چین ۱۲%، فیلیپین ۴%، فرانسه، ایران و نیجریه هر کدام با ۳ درصد در کل دانشجویان بین المللی این کشور سهم دارند. این درصدها تنها در سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲، ۳۱% افزایش داشته است. اگر نگاهی به آمارهای این موضوع بیاندازیم با اعداد شگفت‌انگیزی مواجه خواهیم شد. نرخ رشد این اعداد در پنج سال گذشته ۴۳% و در ده سال گذشتخ بیشتر از ۱۷۰% بوده است.

برای آن که بتوانید برای مقاطع مختلف مانند تحصیل کارشناسی در کانادا، به راحتی ویزا دریافت کنید، بهتر است مراحل زیرا یک به یک انجام دهید:

یک برنامه تحصیلی مناسب انتخاب کنید

اولین موضوع مهم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، داشتن یک برنامه تحصیلی مفید و هدفمند است. شما باید این برنامه را متناسب با کار و سوابق تحصیلی خود تنظیم کرده و ارائه دهید. در واقع این موضوع از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و معمولاً توصیه می‌شود در انتخاب آن از یک مؤسسه مهاجرتی معتبر مانند مؤسسه مهاجرتی صباویزا مشاوره بگیرید. این مؤسسه شما را به بهترین شکل راهنمایی خواهد کرد.

درخواست خود را تنظیم نمایید

بعد از انتخاب برنامه تحصیلی مناسب و پیدا کردن مدرسه یا دانشگاه مورد نظر خود، باید یک نامه درخواست تنظیم کنید تا به آموزشگاه مورد نظرتان بفرستید. این درخواست برای این است که شما بتوانید یک نامه پذیرش از دانشگاه یا مدرسه مورد نظر خود دریافت کند.

تنها با ارائه این نامه پذیرش به اداره مهاجرت می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام نمایید، در صورت کمبود این نامه در مدارک، پرونده شما در همان مرحله اول رد خواهد شد.

درخواست مجوز تحصیل یا همان ویزای تحصیلی

مهاجرت تحصیلی به کانادا نیازمند دریافت مجوز از دولت این کشور است، شما با در دست داشتن مدارک مورد نیاز از جمله نامه پذیرش مؤسسه آموزشی مورد نظر خود می‌توانید برای دریافت مجوز به ادارۀ مهاجرت کشور کانادا مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم توسط این اداره انجام شود.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا نیازمند ارائه یک پرونده کامل وبدون نقص به افسران ادارۀ مهاجرت است. تنها در صورت کامل بودن پرونده شما افسران پرونده اجازه صدور ویزای تحصیلی را برای شما خواهند داد. در ادامه توضیح مختصری در رابطه با مدارک مورد نیاز برای درخواست مهاجرت تحصیلی به کانادا خواهیم داد.

برگه ای مبتنی بر تمکن مالی

اثبات این که شما پول کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده تان دارید، یک موضوع بسیار مهم برای دولت کانادا به حساب می‌آید. در واقع شما باید به دولت این کشور اثبات کنید که می‌توانید به طور کامل مخارج تحصیل و زندگی خودو همراه خود را پرداخت نمایید. این موضوع از طرف دولت کانادا بسیار سخت گیرانه پیگری می‌شود. شما حتماً باید اثبات کنید که می‌توانید تمامی مخارج خود حداقل برای یک سال را تأمین نمایید. اگر شما یک همراه داشته باشید، تأمین هزینه‌های این همراه نیز به مخارج شما اضافه خواهد شد و باید مبلغ بیشتری را برای مخارج یک سال خود در نظر بگیرید.

مدارک اثبات هویتی معتبر

شما باید پاسپورت و تمامی مدارک هویتی معتبری که اداره مهاجرت از شما درخواست می‌کند را در اختیارشان قرار دهید. هنگام ارائه پاسپورت حتماً حواستان به اعتبار آن باشد، برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، اعتبار پاسپورت شما نباید محدود به چند ماه باشد.

نامه پذیرش از دانشگاه

این مدرک مهم‌ترین مدرک دریافت ویزا برای مهاجرت تحصیلی به کانادا است، بدون وجود این مدرک مهم هیچ کدام از مدارک داخل پروندۀ شما مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و بدون هیچ تعللی پرونده شما رد خواهد شد.

در هنگام انتخاب دانشگاه و دریافت نامه پذیرش، باید تمامی شرایط را در نظر بگیریم. معمولاً انتاریو به عنوان انتخاب اول بیشتر متقاضیان در صدر لیست استان‌های دانشجو پذیر قرار دارد. این شهر سالانه تقریاً ۵۱% از دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کند.

بریتیش کلمبیا به عنوان انتخاب دوم استان، بسیار خوبی برای تحصیل به حساب می‌آید که نرخ ۲۰% را به خود اختصاص می‌دهد. کبک و آلبرتا به عنوان گزینه‌های پرتقاضا بعدی مطرح می‌شوند که کبک ۱۲% وآلبرتا ۵% از دانشجویان بین‌المللی را میزبانی می‌کنند.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا

هزینه های مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا

گرفتن نامه پذیرش و ویزای تحصیلی مستلزم پرداخت هزینه‌هایی است، زیرا دانشگاه مورد نظر و ادارۀ مهاجرت برای بررسی پرونده شما مبالغی را دریافت می‌کنند. اما هزینه‌های دیگی مانند شهریه دانشگاه، هزینه مسکن، مخارج خورد و خوراک و پوشاک نیز باید به خوبی برآورد شوند. اما خبر خوب برای متقاضیان این نوع ویزا این است که هزینه‌های مورد نیاز در کشور کانادا در مقایسه با کشورهای دیگری نظیر آمریکا، استرالیا و انگلستان بسیار پایین‌تر است در نتیجه تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

کلام پایانی

مهاجرت تحصیلی به کانادا نیازمند یک پرونده تکمیل مهاجرتی است تا افسران پرونده نتوانند به هیچ عنوان پرونده را رد کنند. اما اگر پرونده شما رد شده است، نگران نباشید راه‌هایی برای درخواست مجدد وجود دارد که شما می‌توانید از طریق مشاوره با یک مؤسسه مهاجرتی از آن‌ها آگاه شوید.

مهاجرت به این کشور به دلایل مختلفی از جمله هزینه‌های پایین‌تر، دور تحصیلی کوتاه‌تر، مدارک تحصیلی معتبر و غیره بسیار مورد استقبال است و هر ساله متقاضیان زیادی در تلاس هستند تا برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند.

رپورتاژ آگهی

5 1 رای
امتیازدهی به مطلب

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx