چرا دریل سوراخ نمی کند؟ پاسخ به یک مشکل متداول برای افراد فنی

dell ghatar.com ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ دیدگاه ۳۶

تا حالا شده در زمان ساخت کابینت و یا سوراخکاری روی سطوح دریل سوراخ نکند. با توجه به اینکه دریل لبزاری مناسب برای این کار است بهتر است در زمان وجود مشکل به فکر رفع آن باشیم. زمانی که دریل سوراخ نمی کند ممکن است یکی از مشکلات زیر باعث آن باشد.

چرا دریل سوراخ نمی کند؟

  • استفاده از مته نامناسب
  • حالت نامناسب دریل
  • فشار نا کافی
  • گرم شدن مته
  • دریل با توان مناسب
  • وجود موانع

زمانی که یکی از مشکلات بالا به وجود می آید بهتر است در صدد بر طرف کردن آن باشیم. در این مطلب علاوه بر اینکه شما را با علت اینکه چرا دریل سوراخ نمی کند آشنا می کنیم، بلکه راه کارهایی را نیز ارائه می دهیک که در زمان مشکل چکار باید کنیم.

استفاده از مته نامناسب

یکی از دلایلی که دریل سوراخ نمی کند، انتخاب مته منامناسب است. با توجه به اینکه مته ها انواع مختلفی دارند و از هر کدام برای سوراخکاری روی متریال مختلف استفاده می شود، بهتر است در زمان کار با دریل از مته مناسب با آن استفاده کرد.

پس بهتر است با توجه به نوع کار و متریال مته خود را انتخاب کنیم. با یک مثال این موضوع را توضیح می دهیم. فرض کنید در حال سوراخکاری روی فلز هستید و مته شما مته چوب است، در این حالت کار با مشکل روبرو می شود و مته سوراخ نمی کند. اگر قصد دارید از یک مته و دریل مناسب استفاده کنید، از بین تمامی مدل های دریل آروا که جز برند های برتر تولید کننده دریل در ایران می باشد یک مدل را خریداری کرده و در کارهای مختلف از آن استفاده کنید.

حالت نامناسب دریل

پس از اینکه مته مناسب با کار را انتخاب کردیم در قدم بعد بهتر است که دریل را به درستی در دست بگیریم. با توجه به اینکه دریل ها در حالت های معمولی و دریل چکشی وجود دارند، بهتر است در زمان گرفتن دریل به حالتی که قرار است با آن کار کنیم توجه کنیم.

علاوه بر این نوع مصالح نیز در نوع گرفتن دریل موثر است. فرض کنید که قرار است روی سطوح بتنی با دریل چکشی سوراخکاری کنید، در این حالت باید نوع گرفتن دریل به گونه ای باشد که به مته و دریل فشار نیاورد. در غیر این صورت دریل سوراخ نمی کند.

اهل فن باید در نظر داشته باشند که نوع و حالت گرفت دریل بیسار مهم است. در صورتی که دریل را به صورت اشتباه در دست بگیریم ممکن است موجب شکستن مته و یا گیر کردن مته در سوراخ باشد.

فشار نا کافی یا مناسب

یکی از دلایل عمده که دریل سوراخ نمی کند، بخاطر وارد کردن فشار نا کافی به دریل است. در زمان انجام عملیات سوراخکاری باید به دریل فشار مناسبی وارد کنیم. زمانی که فشار به اندازه کافی نباشد مته به درستی روی متریال نمی چرخد و در نهایت دریل سوراخ نمی کند.

باید در نظر داشت که که اگر فشار به دریل بیش از حد باشد ممکن است مته بشکند و یا به موتور آسیب برسد.

دریل آروا

گرم شدن مته

زمانی که بیش از اندازه با دریل کار کنیم مته داغ می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد دریل به خوبی سوراخ نمی کند. دلیلش هم این است کته در اثر گرم شدن بیش از حد کند می شود. هنگامی که با این مشکل مواجه شدید بهتر است کمی به دریل استراحت بدهید تا مته خنک شود.

دریل با توان نامناسب

هنگام انتخاب دریل و کار با آن بهتر است به توان دریل توجه کنیم. اگر قرار است کارهای صنعتی انجام دهیم بهتر است از دریل با توان بالا استفاده کنیم و در کارهای کوچک از توان کم استفاده شود. دریل ها دارای منبع تغذیه مختلف شارژی و برقی هستند. هر کدام از این نوع دریل ها متناسب برای کار های مختلف است. انتخاب توان مناسب دریل با مته رابطه همسو دارند.

وجود موانع دلیل عدم سوراخکاری دریل

یکی از مواردی که در زمان سوراخکاری پیش می آید وجود مانع عایی مانند بتن یا فلز است. ممکن است در زمان سوراخکاری روی سطوح گچی دریل بیش از اندازه سوراخ نکند و این ممکن است بخار وجود سختی مانند بتن یا فلز باشد.

در زمانی که این مشکل پیش می آید بهتر است از مته مناسب با نوع متریال استفاده شود.

خراب بودن دریل

اگر دریل شما در زمان سوراخکاری هیچ کدام از مشکلات بالا را نداشت ممکن است ذغال دریل تمام شده است و یا اینکه دریل به خوبی کار نمی کند. اگر ذغال دریل تمام شده باشد با تعویض آن دوباره می توان کار سوراخکاری را انجام داد.

اگر مشکل دریل مشکل فنی داشته باشد مانند خراب شدن آرمیچر و یا … بهتر است از یک تعمیرکار کمک گرفت تا مشکل دریل برطرف شود. در غیر اینصورت و در صورت استفاده زیاد ممکن است موتور دریل بسوزد.

نتیجه گیری:
گاهی اوقات ممکن است برای دریل مشکلاتی پیش بیاد که سوراخ نکند. برای اینکه ریشه و علت آن را بدانیم باید متوجه این شویم که علت سوراخ نکردن مربوط به چه عاملی است. عواملی مانند انتخاب مته نامناسب، فشار بیش از حد، تمام شدن ذغال دریل و … در سوراخ نکردن نقش دارند.

بهتر است قبل از کار با دریل ابتدا از سالم بودن آن مطمئن شویم و پس از آن به مواردی که در بالا گفته شد دقت کنیم. رعایت این موارد باعث می شود تا بهترین عملکرد را با دریل داشته باشیم.

در این مطب و تحت عنوان چرا دریل سوراخ نمی کند به تمام مشکلات و عواملی که در این زمینه موثر هستند اشاره کردیم و هر کدام را توضیح دادیم.

0 0 رای‌ها
امتیازدهی به مطلب

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx