اهمیت انجام آزمایش خونی هورمونی زنان

dell ghatar.com ۰۴ تیر ۱۴۰۳ دیدگاه ۲۶

با آزمایش هورمونی زنان می‌توان طیف وسیعی از مشکلات سلامتی در زمینه تعادل هورمونی را تشخیص داد. این آزمایش برای تشخیص و درمان مشکلات قاعدگی، مشکلات باروری، علائم یائسگی و سایر مشکلات سلامتی بسیار ارزشمند است. در این مقاله به بررسی اهمیت آزمایش هورمونی زنان، شرایط انجام آزمایش و مزایای آن می‌پردازیم.

آزمایش هورمونی در زنان
آزمایش هورمونی در زنان

هورمون‌های زنانه را بهتر بشناسید

هورمون‌ها نقش اساسی در تنظیم بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن از جمله قاعدگی، باروری، خلق و خو، سلامت استخوان‌ها و سلامت کلی بدن دارند. به طوری‌که عدم تعادل هورمونی می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی شود. برخی از هورمون‌های مهم زنانه عبارتند از:

 • استروژن: این هورمون مسئول تنظیم چرخه قاعدگی، رشد اندام‌های تناسلی و تراکم استخوان است.
 • پروژسترون: آماده‌سازی رحم برای بارداری و حفظ حاملگی توسط پروژسترون انجام می‌شود.
 • تستوسترون: این هورمون فقط مردانه نیست بلکه به میزان کمتری در زنان هم وجود دارد. تستوسترون در میل جنسی، رشد عضلات و تراکم استخوان نقش دارد.
 • FSH (هورمون محرک فولیکول): هورمون FSH در تحریک رشد فولیکول‌های تخمدان و آزادسازی تخمک نقش دارد.
 • LH (هورمون لوتئینه کننده): این هورمون در تخمک گذاری و تحریک تولید پروژسترون دخیل است.
 • پرولاکتین: تولید شیر در دوره شیردهی و بعضی از فرایندهای مهم توسط این هورمون هدایت می‌شود.

چه زمانی خانم‌ها باید آزمایش هورمونی انجام دهند؟

آزمایش هورمونی زنان ابزاری ارزشمند برای بررسی تعادل هورمونی و تشخیص طیف وسیعی از مشکلات سلامتی در زنان است. اگرچه ممکن است همه خانم‌ها در طول زندگی خود نیازی به انجام این آزمایش نداشته باشند اما در بسیاری از شرایط می‌تواند فوق العاده مفید باشد. در ادامه برخی از شرایطی که در آن پزشکان انجام آزمایش هورمونی را تجویز می‌کنند، بیان شده است:

مشکلات قاعدگی؛ درد پریود و منوراژی

اگر چرخه قاعدگی به طور کلی کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۳۵ روز طول نمی‌کشد، اما در برخی زنان این نظم زمانی ممکن است دچار اختلال شود. گاهی نیز پریود به طور تصادفی در طول ماه اتفاق می‌افتد. در چنین مواردی ممکن است پزشک آزمایش هورمونی را برای بررسی عدم تعادل هورمونی مانند کمبود پروژسترون یا استروژن تجویز کند.

 • درد قاعدگی شدید (دیسمنوره): اگر درد پریود به حدی شدید باشد که در فعالیت‌های روزانه شما اختلال ایجاد می‌کند، پزشک آزمایش هورمونی را برای بررسی اندومتریوز یا سایر بیماری‌های مرتبط با درد قاعدگی تجویز خواهد کرد.
 • خونریزی قاعدگی شدید (منوراژی): در صورتی‌که خونریزی قاعدگی سنگین باشد و به تعویض پد بهداشتی هر ۱ تا ۲ ساعت نیاز دارید یا اگر لخته‌های خونی بزرگ دفع می‌کنید، احتمال دارد که پزشک آزمایش هورمونی را برای بررسی فیبروم رحمی یا سایر اختلالات خونی تجویز کند.

مشکلات باروری؛ تاخیر در باروی و سقط جنین

اگر بیش از یک سال است که برای باردار شدن تلاش می‌کنید اما نتیجه‌ای حاصل نشده، ممکن است پزشک آزمایش هورمونی را برای بررسی تخمک گذاری، سطح هورمون‌ها و سایر عوامل مرتبط با باروری تجویز کند. همچنین اگر سابقه دو یا چند سقط مکرر دارید، پزشک آزمایش هورمونی را برای ارزیابی عدم تعادل هورمونی مانند کمبود پروژسترون یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) تجویز می‌کند.

بررسی علائم یائسگی؛ گرگرفتگی و تعریق شبانه

اگر به طور مکرر دچار گرگرفتگی و تعریق شبانه می‌شوید، آزمایش هورمونی برای تایید یائسگی و تعیین نیاز به درمان هورمونی لازم است. بعلاوه، اگر خشکی واژن باعث درد در حین رابطه جنسی یا سایر مشکلات شده است، تجویز آزمایش هورمونی برای سنجش سطح استروژن و تعیین نوع درمان تجویز می‌شود. اگر در دوران یائسگی دچار نوسانات خلقی، اضطراب یا افسردگی هستید، انجام آزمایش هورمونی برای بررسی سطح استروژن و سایر هورمون‌ها بسیار مفید است.

سایر مشکلات سلامتی؛ اختلالات تیروئید و تخمدان پلی کیستیک

در موارد زیر نیز احتمال تجویز آزمایش های هورمونی وجود دارد، از جمله:

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): این بیماری زنانه با علائمی مانند قاعدگی نامنظم، رشد موهای زائد و آکنه مشخص می‌شود. آزمایش هورمونی یکی از راه‌های کلیدی برای تشخیص PCOS و درمان مناسب آن است.
 • آزمایش تیروئید: اختلالات تیروئید بر تعادل هورمونی زنان تأثیر می‌گذارد و منجر به علائمی مانند خستگی، افزایش یا کاهش وزن و تغییرات خلقی خواهد شد. آزمایش هورمونی یکی از راه‌های طلایی برای تشخیص و درمان این اختلال است.
 • هیپر پرولاکتینمی: در این بیماری سطح هورمون پرولاکتین بیش از حد انتظار است. علائم هیپرپرولاکتینمی شامل ترشح شیر از سینه در زنان غیرباردار، پریود نامنظم و ناباروری است. آزمایش هورمونی به تشخیص و درمان هیپرپرولاکتینمی کمک می‌کند. همچنین آزمایش Lh نیز به بررسی ناباروری در زنان کمک می‌کند.

شرایط آزمایش هورمونی زنان

آزمایش هورمونی زنان معمولاً به صورت خونگیری ساده انجام می‌شود. در برخی موارد نیز لازم است که چندین بار در طول چرخه قاعدگی آزمایش خون تکرار شود. قبل از انجام آزمایش هورمونی، پزشک از شما سوالاتی در مورد سابقه درمانی، علائم و داروهای مصرف می‌پرسد. معمولاً نیازی به ناشتا بودن قبل از انجام آزمایش هورمونی نیست. با این حال، ممکن است پزشک از شما بخواهد که از مصرف برخی از داروها، غذاها یا نوشیدنی‌ها در ساعات قبل از آزمایش خودداری کنید. مصرف برخی از داروهای هورمونی مانند قرص های ضد بارداری یا هورمون درمانی بر نتایج آزمایش شما تأثیر می‌گذارد. از این‌رو، تمام داروهایی را که مصرف می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

شرایط آزمایشات هورمونی زنان
شرایط آزمایشات هورمونی زنان

خدمات آزمایش هورمونی زنان در منزل با هومکا

آزمایش هورمونی زنان راهکار ارزشمندی برای بررسی تعادل هورمونی و تشخیص طیف وسیعی از مشکلات سلامتی است. با این حال، مراجعه به آزمایشگاه برای انجام این آزمایش شاید برای بسیاری از خانم‌ها دشوار یا ناخوشایند باشد. هومکا با ارائه خدمات آزمایش هورمونی زنان در منزل این مشکل را حل کرده است. با استفاده از خدمات هومکا می توانید در محیط آرام و راحت منزل یا محل کار خود، آزمایش هورمونی را انجام دهید. مزایای انجام آزمایش در منزل شامل موارد زیر است:

 • راحتی: شما در زمان و مکان دلخواه خود و بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، آزمایش خود را انجام می‌دهید.
 • دورز از ازدحام و بیماری‌های مسری: آزمایش در منزل در فضایی پاکیزه‌تر انجام می‌شود و نیازی به حضور در محیط شلوغ آزمایشگاه نیست.
 • کاهش اضطراب: برخی زنان از مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایش خون اضطراب دارند. انجام آزمایش در منزل راهکاری عالی برای کاهش این اضطراب است.
 • صرفه‌جویی در وقت: با خدمات آزمایش در منزل هم در زمان و همچنین در هزینه رفت و آمد صرفه‌جویی می‌کنید.
 • خدمات باکیفیت: هومکا پرسنل بسیار مجرب و باتجربه را برای انجام نمونه‌گیری خون به منزل شما اعزام می‌کند.
 • دسترسی آسان به جواب آزمایش: پس از آزمایش، به طور آنلاین و به سرعت می‌توانید به نتایج آزمایش خود دسترسی داشته باشید.

رپورتاژ آگهی

5 1 رای
امتیازدهی به مطلب

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسیدx