سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

فروش آنلاین لوازم خانگی رکورد را شکست !

tesla teslapress24.com ۲۸ فروردین ۰۰ دیدگاه ۱۸

رکود فروشگاه‌ های آنلاین لوازم خانگی در ایام شیوع کرونا
فرصت از بین رفته توسعه تجارت الکترونیک برای فعالان لوازم خانگی

فروش آنلاین لوازم خانگی رکورد را شکست !

گزارش‌های رسمی وزارت صمت نشان می‌دهد، صنعت لوازم خانگی هنوز در فهرست کسب‌وکارهایی که بیشترین رشد تجارت الکترونیک را داشته‌اند جایی ندارد و برای قرارگرفتن در این فهرست باید تلاش بیشتری را در پیش بگیرد.

تصلا-حدود سه دهه است که از ورود فروشگاه‌های کالا و خدمات به دنیای تجارت الکترونیک و استفاده از بستر و فضای اینترنت برای فروش محصولات می‌گذرد.

با ورود به قرن جدید میلادی رفته‌رفته فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی شکل گرفتند تا فضای کسب‌وکار با توسعه تجارت الکترونیک دچار تحول اساسی شود و امروز این فروشگاه‌ها حرف اول را در اقتصاد جهان بزنند.

با این حال پاندمی کرونا طی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان کالا را بیش از پیش با ابزار تجارت الکترونیک و ضرورت ورود به این عرصه آشنا ساخت. بر همین اساس، بسیاری از فعالان کسب‌وکار برای جبران زیان‌های ناشی از تعطیلی‌های اجباری و قرنطینه خانگی و شهری به بستر اینترنت پناه آوردند.

گزارش‌های جهانی نشان می‌دهد ارزش مالی تجارت الکترونیک در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ رشد ۱۷ درصدی داشته و به ۴٫۱۳ تریلیون دلار رسیده است.

حال می‌توان این پرسش را مطرح کرد که آیا فعالان صنعت و بازار لوازم خانگی ایران هم توانسته‌اند در زمان شیوع کرونا، قرنطینه و تعطیلی را به یک فرصت برای گسترش کسب‌وکار خود و ورود به تجارت الکترونیک تبدیل کنند یا ویروس کووید-۱۹ کسب‌وکار آن‌ها را هم در یک سال گذشته بیمار ساخته است؟

بازماندن صنعت لوازم خانگی از سایر کسب‌وکارهای آنلاین
فراگیری ویروس کرونا طی سال ۱۳۹۹ به چالشی عجیب و نو در اقتصاد ایران تبدیل شد. نبود درمانی مشخص برای مبارزه با این بیماری بسیاری از کسب‌وکارها را به تعطیلی کشاند و تمام ارکان بازار را تحت تأثیر شیوع این ویروس قرار داد.

به‌ویژه در ماه‌های ابتدایی ورود کووید-۱۹ به ایران، ترس و نگرانی عمومی جامعه ریزش شدید تقاضا در بازار را به دنبال داشت و بسیاری از شهروندان خرید آنلاین را جایگزین حضور فیزیکی در بازار و رجوع به کسب‌وکارهای سنتی کردند تا نقش تجارت الکترونیکی بیش از پیش نمایان شود.

البته در این مدت اقتصاد دیجیتال هم از آسیب‌های کرونا بی‌نصیب نماند و بعضی از کسب‌وکارهای آنلاین هم از شیوع کرونا متضرر شدند، اما تعطیلی پی در پی بازارها و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا موجب شد، بسیاری از فعالان بازار به توسعه فروش و تجارت الکترونیک کسب‌وکار خود روی آورند و فعالیت خود را به فضای دیجیتال هم بکشانند.

بازار لوازم خانگی نیز طی سال گذشته دچار تحولاتی در زمینه تجارت الکترونیک شد

گذشته از رونق خرید و فروش محصولات مختلف در سایت‌های فروش آنلاین کالا نظیر دیجی‌کالا، دیوار، ترب و …، سایت‌های تخصصی فروش لوازم خانگی نظیر لوازم خونگی، بانه دات‌کام، زنبیل، فوریینا و … رونق نسبی را پشت سر گذاشتند. بسیاری از فروشندگان و برندها نیز بیش از گذشته به فضای تلگرام، اینستاگرام، واتس‌اپ و … توجه نشان دادند و از این فضا برای توسعه تجارت الکترونیکی خود استفاده کردند.

با این حال آن‌طور که گزارش‌های رسمی وزارت صمت نشان می‌دهد، صنعت لوازم خانگی هنوز در فهرست کسب‌وکارهایی که بیشترین رشد تجارت الکترونیک را داشته‌اند جایی ندارد و برای قرارگرفتن در این فهرست باید تلاش بیشتری را در پیش بگیرد.

سهم ۷ درصدی ایران از تجارت الکترونیک منطقه

نقش تجارت الکترونیک در دنیای امروز دیگر بر کسی پوشیده نیست و بسیاری از اقتصاددانان رشد آن را یکی از مؤلفه‌های توسعه اقتصادی کشورها برمی‌شمارند. با این حال سیاست‌گذاران ایرانی همواره مخالفت خود با رشد این نوع تجارت و فروش آنلاین محصولات و خدمات را به انواع و انحای مختلف نشان داده‌اند و هیچ‌گاه حامی جدی کسب‌وکارها در این مسیر نبوده‌اند.

سهم درآمد ایران از تجارت اکترونیک بین کشورهای منطقه و همسایه

آن‌طور که آمار نشان می‌دهد سهم درآمد ایران از تجارت اکترونیک بین کشورهای منطقه و همسایه، ازجمله ترکیه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و … تنها هفت درصد که چندان قابل اعتنا نیست. به‌رغم تمامی مخالفت‌ها با رشد این نوع خرید و فروش آنلاین کالا و درآمد ناچیز بنگاه‌های اقتصادی در این مسیر، گزارش آنکتاد نشان می‌دهد که ایران در حوزه تجارت الکترونیکی در میان ۱۵۲ کشور، در رتبه ۴۲ قرار دارد.

همچنین بررسی این مسئله در بعد جهانی حکایت از تأثیر مستقیم کرونا بر رشد و توسعه تجارت الکترونیک دارد؛ طوری که ارزش مالی تجارت الکترونیک در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ رشد ۱۷ درصدی داشته و به ۴٫۱۳ تریلیون دلار رسیده که در این میان همچون سال‌های گذشته چین بیشترین رشد را در حوزه تجارت الکترونیک داشته است.

اما بررسی کالاهای پرطرفدار بین متقاضیان نشان می‌دهد که بیشتر کالاهای مصرفی خوراکی، درمانی و بهداشتی فروش آنلاین داشته‌اند و لوازم خانگی از آنجایی که در بسیاری از کشورهای در دسته کالاهای لوکس قرار می‌گیرد، جزو کالاهای پرفروش آنلاین قرار نداشته است.

این اتفاقات در حالی رقم می‌خورد که در کشوری نظیر ایران که ضریب نفوذ تلفن همراه و متعاقب آن اینترنت در بالاترین حد خود قرار گرفته، دولت می‌تواند در کنار تعطیلی اصناف، از این بسترها به‌عنوان فرصتی مغتنم برای توسعه کسب‌وکارهای آنلاین استفاده کند.

ضریب نفوذ اینترنت؛ قربانی فیلترینگ

آمار مرکز توسعه تجارت ایران نشان می‌دهد که در شش ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ ضریب نفوذ گوشی‌های تلفن همراه هوشمند بین ایرانیان به ۶۵ درصد رسیده که در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشد ۱۱ درصدی داشته است.

ادامه مطلب

سایر مطالب تصلا (تصویر صنعت لوازم الکترونیک)

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از