سایت قطار وبگردی، خبرگردی و اشتراک لینک

راهکار تحقق شعار ملی مشخص شد !

tesla teslapress24.com ۲۹ فروردین ۰۰ دیدگاه ۴

راهکار تحقق شعار ۱۴۰۰ در صنعت لوازم خانگی

سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گذاری شده است. قطعاً صنعت لوازم خانگی با عنوان دومین صنعت پیشران غیرنفتی در کشور نقشی مهم در تحقق این هدف استراتژیک دارد. درحالیکه به احتمال بسیار زیاد تمامی توجه سازمان ها، نهادها و کسب و کارها به سمت افزایش تولید، حمایت از آن و حذف موانع پیش روی تولید و صادرات معطوف شده است. اما نباید توجه صرف به تولید، مانع از جامع نگری شده و نگاهی تک بُعدی به مقوله ی تولید محصولات داشته باشیم

راهکار تحقق شعار ملی مشخص شد !

نکته ای که می توان از نامگذاری سال جاری برداشت کرد، مفهوم تولید نه صرفاً به عنوان فرآیند خلق محصول یا خدمت، بلکه به عنوان خلق ارزش است.

نگاه تک بُعدی به مقوله ی تولید ممکن است ما را از سایر مفاهیم مرتبط که نقش توانمندساز را در تحقق تولید به عهده دارند، غافل سازد. بر اساس چارچوب مفهومی کارت امتیازی متوازن که برای اولین بار توسط کاپلان و نورتون (۱۹۹۲) مطرح شد چهار بُعد: رشد و یادگیری، فرآیندهای داخلی، مشتری و مالی ابعاد اصلی در ارزیابی یک کسب‌ و کار هستند. کارت امتیازی متوازن یک رویکرد استراتژیک و یک سیستم ارزیابی عملکرد است که سازمان می‌تواند از آن برای دستیابی به چشم‌انداز و استراتژی هایش استفاده کند.

کارت امتیازی متوازن از طریق مقایسه‌ی چهار فرآیند مدیریتی به برقراری ارتباط بین اهداف استراتژیک و فعالیت‌های روتین سازمان، کمک می‌کند.

بر اساس نگاه تک بُعدی به شعار تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، تمرکز اصلی بر فرآیندهای سازمان و عملکرد مالی آن خواهد بود. اما بر اساس چارچوب مفهومی کارت امتیازی متوزان ، بُعد رشد و یادگیری، پیش شرط تحقق سایر ابعاد (فرایندهای داخلی، مشتری، مالی) است.

بنابراین می‌توان مفهوم تولید را نیز در حوزه ی دانش سازمان اینگونه تفسیر کرد:

تولید دانش، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها. چراکه بدون خلق دانش و حمایت از آن در سازمان، نمی توان به توسعه ی اقتصادی بلندمدت و متوازن امیدوار بود. تولید بدون پشتوانه ی رشد کارکنان سازمان، با استانداردهای دنیای امروز و رقبای جهانی فرسنگ‌ها فاصله دارد. تولید محصول جهانی نیاز به کارکنانی پویا، بالغ و مسلّح به دانش روز دارد.

بنابراین به موازات گردش چرخ صنعت و خطوط تولید، خط تولید دانش نیز نیاز به پشتیبانی و مانع زدایی دارد تا بتواند همچون خونی تازه در رگ های صنعت تزریق شود و به تحقق شعار امسال کمک کند. در این مقاله سعی شده است با نگاه به چارچوب مفهومی کارت امتیازی متوازن ، شعار تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها در خصوص دانش سازمانی بررسی شود.

ادامه مطلب

سایر مطالب تصلا (تصویر صنعت لوازم الکترونیک)

جدیدترین مطالب قطار وبگردی را از دست ندهید!

شاید این مطالب را هم بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از